23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Косово бара кандитатски статус во ЕУ

НАЈЧИТАНО

„Европа е нашата судбина, Европа е нашата иднина“, рече Курти на заедничката прес-конференција.

„Сакаме кандидатски статус во ЕУ и ќе аплицираме до крајот на годината“, додаде Курти.

Косово прогласи независност во 2008 година и огромното мнозинство од земјите на ЕУ ја признаваат неговата независност, но не и Србија, ниту Русија, ниту Кина, што го спречува да се приклучи на ОН.

Нормализацијата на односите останува главна пречка на европскиот пат на Приштина, како и на Белград, и покрај долгогодишниот дијалог спонзориран од ЕУ. Германскиот канцелар Шолц повика на помирување.

„Она што е важно за Косово е дека дијалогот меѓу Косово и Србија, под ЕУ, напредува“, рече Шолц.

Двете страни мора да најдат политичко решение со глобален и траен договор што ќе придонесе и за регионалната стабилност, додаде Шолц.

„Со прифаќањето на сите мерки и санкции против Русија, Косово покажа дека е кредибилен партнер кој е близок до нас и до европската и меѓународната заедница“, рече Шолц. Србија ја осуди војната во ОН, но одби да застане на страната на западните санкции.

За време на турнејата, германскиот канцелар ќе го посети и Белград, потоа ќе продолжи со посета на Македонија и Бугарија

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО