1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Космонаутот и воен пилот Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината во мисијата Аполо 11 во 1969 година, се венча со својата долгогодишна девојка на својот 93. роденден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Космонаутот и воен пилот Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината во мисијата Аполо 11 во 1969 година, се венча со својата долгогодишна девојка на својот 93. роденден.

Олдрин објави фотографии на Твитер од венчавката со новата сопруга д-р Анка Фаур (63), со која повеќегодини е во врска. Венчавката се случила завчера, на 20 јануари.

– На мојот 93. роденден, и на денот кога бев одликуван со орденот Живи легенди на авијацијата, задоволство ми е да соопштам дека се венчавме со мојата долгогодишна љубов Анка Фор. Стапивме во брак на мала приватна церемонија во Лос Анџелес и возбудени сме како тинејџери кои што избегале за да се земат – напиша Олдрин на Твитер.

Анка Фаур е хемиски инженер технолог и е извршен потпретседател на компанијата на Олдрин, „Баз Олдрин венчрс’.

Олдрин се венчаше и се разведуваше три пати пред да стапи во брак со ФорТој е единствениот жив член на тричлениот екипаж на Аполо 11. Нил Армстронг беше првиот астронаут кој стапна на месечевата површина, а 19 минути подоцна тоа го направи и Баз.

Откако ја заврши својата кариера како астронаут, Олдрин признава дека не знаел што да прави со својот живот. Се борел со депресија и алкохолизам, но пред повеќе од 40 години се ослободил од зависноста и се посветил на бизнисот. Поранешниот астронаут се повлече од НАСА во 1971 година, а во 1998 година ја основаше фондацијата „Шер спејс“, непрофитна организација за промовирање на истражувањата на вселената.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img