7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Кортни Кардашијан предизвика бура со соработка со брзата модна марка Boohoo

НАЈЧИТАНО

Реалити ТВ ѕвездата Кортни Кардашијан е новиот амбасадор за одржливост на брзата модна марка Boohoo, во она што многумина во модната индустрија го означија како бесрамен обид за „зелено перење“.

Инфлуенсерот, претприемачот и реалити ѕвездата ја лансираше својата прва од двете колекции со ограничено издание за ултра брзиот моден бренд Boohoo на модната недела во Њујорк. Облеката, вклучувајќи парчиња изработени од рециклирани влакна и две винтиџ кожени јакни, кои исто така ќе бидат достапни за изнајмување за да се продолжи животниот циклус на облеката, се сите одржливи. Модните инсајдери сепак имаат поинакво мислење. Тие веруваат дека соработките како овие служат само да го одвлечат вниманието од широкиот опсег на еколошки и етички прашања што се појавуваат во производството на брза мода. Имајќи предвид дека првата капсулна колекција од 45 парчиња создадена во партнерство со Кардашијан е мал дел од околу 40.000 парчиња што се продаваат на страницата секоја година.

Додека 41 од 45 парчиња содржат процент на рециклирани влакна (од 100% рециклиран памучна маица до парчиња што содржат 47% рециклиран полиестер), тоа само по себе не ја прави колекцијата одржлива. Вреди да се напомене дека рециклираниот полиестер – иако е подобар избор од обичниот полиестер – сè уште фрла штетна микропластика кога се мие и не био се разградува на крајот од својот животен век. Со оглед на тоа дека ултра брзата мода вообичаено не се прави да трае, тука е и прашањето колку пати всушност ќе се носат парчињата од оваа колекција пред да завршат на депониите.

Од етичка перспектива, прашањето за правична плата и безбедни работни услови за работниците во фабриките за облека останува загрижувачко. Boohoo наведува дека 12 парчиња од колекцијата се направени во нивната новоотворена фабрика во Велика Британија, за која брендот тврди дека е центар на извонредност. Меѓу другото, брендот тврди дека на вработените им нуди исклучителни пакети за плати и бенефиции, пристап до обука и развој и дека има натпросечни плати за своите работници.

Сепак, со оглед на тоа што најевтиниот предмет во новата соработка чини 5 фунти, тешко е да се види како работниците во синџирот на снабдување биле прилично платени за да ја произведуваат оваа облека. Портпаролот на Boohoo рече: „Обезбедувањето дека сите вклучени во изработката на нашата облека се соодветно платени и негувани е централно за нашите вредности. Иако ние не работиме со ниедна фабрика освен нашата мала фабрика во Лестер и немаме никаков ексклузивен договор, целосно ја разбираме нашата одговорност да ги подигнеме стандардите“.

Како одговор на широко распространетите обвинувања за „зелено перење“, портпаролот на Boohoo рече: „Не правиме никакви тврдења – всушност велиме дека ги немаме сите одговори, но кој ги има? Расветливме некои сериозни и тешки прашања. Сакаме клиентите да имаат јасни, правични и едноставни информации за да им помогнат да донесат информирана одлука, па затоа со задоволство работиме со нив за подобро да ги разбереме нивните очекувања“. Иако Boohoo тврди дека не прави никакви тврдења со оваа соработка, тешко е да се поверува дека компанијата не сака да има корист од изложеноста на одржливост што доаѓа со ангажирање на амбасадор за одржливост од висок профил (кој, патем, нема јасна квалификации за улогата). Всушност, во видеото за започнување на соработката со Кардашијан, извршниот директор на брендот Boohoo забележува како ѕвездата може да влијае и да ги инспирира луѓето да направат поодржливи избори – тешко е да не се гледа ова како реклама за нивна корист.

Kourtney Kardashian, boohoo

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО