Корпорацијата Трамп осудена за даночна измама

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Два од деловните субјекти на Трамп, The Trump Corporation и Trump Payroll Corporation, минатиот месец беа осудени за 17 кривични дела, вклучително и даночна измама и фалсификување деловни книги.Според њујоршкиот закон, максималната казна со која може да се соочат компаниите е околу 1,6 милиони долари, казна што Организацијата Трамп лесно може да си ја дозволи.

Организацијата Трамп, корпорација од речиси 500 деловни субјекти исклучиво во сопственост на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, беше казнета со максимална парична казна од 1,6 милиони долари пред судот во Њујорк, што е најголема можна казна за даночна измама која траеше со децении.

Оваа пресуда е прва за кривично дело кое е лично поврзано со Доналд Трамп.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img