22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Корисни совети кои ќе ви помогнат да избегнете прејадување

НАЈЧИТАНО

Сезоната на пикник започна и особено е тешко да се одолее на целата храна таму, но после тоа често се појавува чувство на мачнина и надуеност. Имаме неколку совети како да го избегнете ова во иднина.

Би биле изненадени колку луѓе се соочуваат со прејадување. Без разлика дали се прејадувате само повремено на настани на кои не можете да одолеете на јадење или имате редовни проблеми со речиси секој оброк, треба да го решите проблемот што е можно поскоро.

Можеме да ви помогнеме со неколку совети, меѓу кои можеби ќе најдете некој што ќе ви одговара:
Треба да знаете кои намирници се вашите предизвикувачи. Обидете се да избегнувате таква храна, бидејќи е тешко да се контролирате за да не јадете премногу. Ова е особено точно кога на пр. седнете пред телевизорот и колачињата одеднаш снема.

Направете нарачка на вашето мени, каде што треба да има место за 3 главни поголеми оброци и ужина доколку е потребно. Знаењето точно кога е време за јадење ќе ви помогне да избегнете прејадување. Потрудете се секогаш да ги имате сите 3 главни оброци кои ќе ве заситат долго време.

Можеби стресот во која било област ве води до прејадување. Треба редовно да го ослободувате стресот бидејќи тој исто така ќе почне да ве повредува емоционално и психички, па најдете начини да го направите тоа што е можно поскоро.

Кажете им збогум на зашеќерените, газираните и алкохолните пијалоци – овие се резервирани за специјални настани. Нека вашиот пријател е вода, бидејќи понекогаш чувството на глад е лажно и сте навистина жедни. Исто така, пијте неколку голтки вода пред секој залак на излети и забави.

Исклучете го телевизорот, компјутерот и телефонот додека јадете. Добро џвакајте го секој залак и јадете полека. Можете да пиете чаша вода пред оброк. Така побрзо ќе се заситите. Ќе ви помогне и да јадете хранливи оброци кои навистина ќе ве заситат, а не само за момент да го подигнат нивото на шеќер во крвта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО