16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Корисник на Твитер какво било летувањето во минатото

НАЈЧИТАНО

Еден корисник на Твитер решил да ја покаже разликата во времињата, па објавил фотографија на која покажува каков бил одморот порано.

Некои велат дека времињата се смениле, други ќе речат дека луѓето се менуваат, но факт е дека разликите постојат. Денеска бројни ситуации од одморите се главна тема на социјалните мрежи, а еден корисник на Твитер решил да покаже како изгледале одморите во 1970 година.

Тој објави фотографија од тоа време и напишал:

– Плажата во 1970 година. Нема дебели, тетовирани, пластични и слично. Нема лежалки, чадори, заштита за сонце и разни креми. Луѓето зборуваат затоа што нема мобилни телефони, а нема бели линии на небото. Значи нема ништо – напиша тој.

 

 

Оваа објава предизвика бројни реакции кај луѓето. Еве што напишаа луѓето:

„Токму во овој недостаток има богатство“.

„Кога бевме деца сите бевме слаби. Денес секое трето дете е дебело“.

„Немаше ништо, а ние имавме сè. Обратно од денес“.

„Колку што се сеќавам, имаше сончеви патики, небрендирани се разбира, креми, не толку многу избор како денес, чадори и лежалки според длабочината на џебот. Имаше многу помалку дебели луѓе, повеќе луѓе читаа и си играа со деца“.

„Се прашувам кој го произведе нутрициониот систем што се користи денес? Ние во пелени? И комедија за здравјето, секој друг човек на возраст од стомак до колена на моите родители, кардиоваскуларни и белодробни заболувања“.

„Можеби отсуството на тие бели линии на небото има врска со тоа што млазните авиони не летаа над таа плажа, особено не по бројот што летаат денес?“

„Денес проблемот е што луѓето имаат пари, но на оваа слика немаат, тоа е голема разлика“.

„Се согласувам со сè, освен со тетоважите. И тогаш ми беа привлечни, но техниките беа многу слаби, машините беа импровизирани. Врвот беше тенк прободен со игла и мастило. Сега тоа е многу поголема уметност. Ама да беше многу поубаво и да е поздрав факт. Се изобличенивме и себеси и децата“.

„Некогаш луѓето се качуваа по дрвја, сега сите се дебели, само гледаат во дрвото, како да ја сечат, рушат или запалат шумата“.

„Има убави жени и згодни мажи. И сите имаат коса”.

Што мислите вие, за одморите во минатото и сега?

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО