23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кора од портокал може да биде многу корисна – за што можете да ја искористите целата

НАЈЧИТАНО

Повеќето луѓе пијат сок од портокал, а други го јадат цела, но во двата случаи никој не ја користи кората, која обично завршува во ѓубрето. Сепак, постојат неколку многу корисни начини на кои можете да ја користите кората од портокал во секојдневниот живот, бидејќи тие не заслужуваат да завршат во ѓубре.

1. Кора од портокал ги држи полжавите подалеку од вашата градина
Полжавите се едни од најомразените непријатели на градинарите. Најдобар начин да ги отстраните е да ставите неколку кори од портокал низ целата градина. Полжавите ги привлекуваат портокалите и ќе почнат да ги јадат наместо вашата зелка и зелена салата. Ќе треба да внимавате како можете да ги отстраните веднаш штом ќе ги видите како ја џвакаат кората.

2. Направете средство против мувла
Мувлата е една од најлошите работи што може да се случат во вашиот дом и нема ништо подобро против тоа од природен репелент. Можете да наполните големо шише со кора од портокал, а потоа прелијте ги со алкохолен оцет до врвот на шишето.

Процесот на инфузија ќе напредува уште побрзо ако прво го загреете оцетот. Репелентот ќе треба да го оставите да отстои 2-4 недели на темно место, а потоа можете слободно да го користите на сите мувлосани места.

3. Втријте ги на растенијата за да ги држите мачките подалеку од нив
Многу мачки имаат лоша навика да ги гризат и гребат листовите на домашните растенија. Што можете да направите за да го избегнете ова е едноставно – земете неколку кори од портокал и истријте ги на растенијата. Маслата што остануваат на листовите и стеблата ќе ја иритираат вашата мачка, која веројатно ќе помине покрај нив без да внимава.

4. Чувајте ја кората во пакување со кафеав шеќер
Оние кои сакаат да печат колачи добро знаат како кафеавиот шеќер брзо се стврднува ако се остави некое време во шкафот или ако се задржи влагата во него. За да го избегнете ова, во пакувањето со шеќер можете да оставите кора од портокал долга околу десет сантиметри. Кората ќе се погрижи да ја зачува влажноста на шеќерот за да не се згрутчи.

5. Користете ги за полирање дрвени површини
Речиси секоја куќа во светот има некаква дрвена површина во неа, а дрвото, како и повеќето материјали, со текот на времето го губи својот сјај. Еден паметен и евтин начин да го вратите тој сјај е да земете кора од портокал и да ја искористите белата страна за триење на дрвени површини. Можеби нема да ги реши гребнатините и малите скршеници, но ќе го подобри неговиот изглед и ќе помогне да се зачува дрвото.

6. Отстранете ги тврдоглавите дамки од кафе во шолјите
Ако секогаш сакате да пиете кафе од иста шолја, можеби сте забележале дека со текот на времето станува потемно. Дури и да го истриете со сунѓер, нема шанси да го вратите „стариот сјај“. Обидете се да го решите проблемот со парче кора од портокал што сте го посолеле. Втријте ја внатрешноста на чашата и видете го резултатот.

7. Користете ги за чистење на микробрановата печка
Микробрановата печка задржува многу грди мириси, што може да влијае на храната што ја подготвувате во неа. Она што можете да го направите за да го исчистите природно е да наполните сад со вода и неколку кори од портокал.

Ставете ја во микробранова печка и оставете ја да работи на висока температура 60 секунди, а потоа отворете ја вратата. Мирисот ќе биде супер свеж, а со водата можете да ја истриете внатрешноста на микробрановата печка со неа и крпа, пишува Brightside.

8. Користете ги за компост
Цитрусните овошја, вклучително и портокалите, се добри за домашен компост се додека се комбинираат со друго овошје и зеленчук. Исто така, ќе треба да внимавате на компостот и да додадете лисја и сува трева за да ја балансирате сувоста и pH вредноста на компостот. Задолжително исечете ги корите од портокал на помали парчиња пред да ги фрлите во компостот за побрзо да се разградат, пренесува 24sata.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО