15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Кон: Црвениот аларм е вклучен, за десет дена ќе имаме повеќе од 1.000 во болниците

НАЈЧИТАНО

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека верува дека црвениот аларм за коронавирусот е повторно вклучен, бидејќи веќе имаме 500 хоспитализирани, но дека ќе биде навистина критично кога повеќе од 1.000 лица ќе бидат во болници, што, според него, ќе се случи за десет дена.

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 3.800 нови случаи на инфекција со коронавирус, а седум лица починале.

„Најважно е нашиот здравствен систем да остане функционален и зачуван. Треба да ја почекаме новата вакцина, ќе видиме како ќе се развива ситуацијата“, изјави Кон Танјуг, пренесе РТС.

Тој посочи дека летото е сезона на годишни одмори, интензивни дружења и контакти на различни места, па може да се очекува нагло зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, како што имаме сега. Кон нагласува дека нема сериозна борба против епидемијата без основна заштита и вакцинација, но додава и дека таа шанса ја пропуштивме, бидејќи не се вакциниравме во доволен број.

Тој вели дека не верува оти решението е во мерките што ги носи Кризниот штаб, туку во однесувањето на луѓето.

„Веќе ги поминавме сите забрани. Многумина критикуваа дека не биле ригорозни и мислам дека фокусот на приказната е што не се вакциниравме доволно. Да бевме вакцинирани, и да бевме први со вакцини, ќе имаше помалку смртни случаи. Луѓето треба да имаат одредена заштита. Не помагаат конфликтите на мислења и кавгите, важно е да се верува и сите да се вакцинираат“, експлицитно изјави Кон.

Тој вели дека на рационалните луѓе не им требаат мерки и дека самите носат маски, особено во затворени простори, а особено ги препорачува маските N95.

Во моментов циркулира само сојот омикрон
Епидемиологот наведува дека во Србија моментално циркулира само сојот омикрон, додека видот делта целосно исчезнал. Доминантни се варијантите BA2 и BA5, особено втората која почна брзо да се шири и да се однесува како нов вирус, иако не е.

Кон вели дека е охрабрувачки да се знае дека од околу 200 лица кои биле прегледани во Здравствениот дом Вождовац од 1 до 20 јули, само тројца биле упатени на болничко лекување.

„Секој нов вид предизвикува поблаги симптоми и форми на болеста и се додека е така, ние сме во мир. Моментот кој се менува и почнува да биде поинвазивен, тогаш сме во неволја“, заклучи Кон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО