22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Контрадикторни изјави на Надал за повреди: 2021 зборуваше поинаку

НАЈЧИТАНО

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја продолжува својата потрага по третиот Грен слем во сезоната и покрај тоа што има големи проблеми со повредите. По хроничните проблеми со стапалото, поради кои мораше да оди со патерици по титулата на Ролан Гарос, Надал почувствува болка и во стомачните мускули за време на четвртфиналниот меч на Вимблдон против Тејлор Фриц.

Надал во средата по повеќе од четири часа игра славеше против Фриц со резултат 3:6, 7:5, 3:6, 7:5, 7:6 (10-4).

По големата и драматична победа, Надал на прес-конференцијата го кажа следново:

„Ми рекоа дека треба да се предадам. Но, за мене е тешка одлука да се предадам за време на натпреварот. Го направив тоа неколку пати во кариерата, но тоа е нешто што го мразам. Ова не ми е ништо ново. Беше многу болка, но јас сум навикнат да играм под болка. Искрено, не знам дали ќе бидам подготвен за полуфинале“.

*„Да, сигурно…“ Славниот тенисер не верува во повредата на Надал

Сепак, таа изјава е драстично различна од размислувањето на Надал во февруари 2021 година. За потсетување, на патот до титулата на Австралија опен, Ѓоковиќ доживеа и победа во стомачните мускули, која го остави со болки.

„Ако чувствувате болка, но таа не ве обзема толку многу, тогаш можеби ќе најдете начин. Но, ако навистина, навистина имаш повреда, невозможно е да победиш на ваков турнир“, рече Надал зборувајќи за Грен слем.

Целосното соопштение од февруари 2021 година најдете го на ОВОЈ ЛИНК.

Австралиецот Ник Кирјиос го чека Надал во борбата за финалето, додека другата полуфинална двојка ја сочинуваат Новак Ѓоковиќ и Камерон Нори.

Натпреварите од Вимблдон на Sport Klub може да ги следите со SBB доколку сè уште не сте корисник на услугите на SBB – преку апликацијата EON со пакетот EON Mini надвор од мрежата на SBB преку кој било Интернет во Србија. EON Mini е достапен за 1.299 динари, без договорни обврски во следните 30 дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО