25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Констракта: Дезориентирани сме поради милиони контрадикторни и апсурдни информации

НАЈЧИТАНО

Претставничката на Србија на Евровизија, Ана Ѓуриќ Констракта, во интервју за неделникот „Време“ изјавила дека во Србија и на самото натпреварување во Торино имало признание и почит кон она што го работи.

Констракта рече дека на Евровизија не се прашувала многу пати што прави таму, туку се прашувала што постигнува со тоа.

„Бидејќи немав разновидни амбиции, а нашиот настап е диверзифициран, почнувајќи од тоа што не сум прекрасна пејачка, до тоа што немаме златен кафез и оган на сцената, туку леген и пешкир. . Истото чувство го имав и пред настапот на националниот избор, Евровизија“, вели Констракта во интервју за „Време“.

„Меѓутоа, и во Србија и на Евровизија имаше признание и дури можам да кажам – почит кон она што го работиме. Причините за тоа се различни и не сум сигурен дека можам брзо да ги кажам, но имам впечаток дека сè уште има желба за содржина која има идеја и изведба која има некаков интегритет. На крајот на краиштата, бев на добро место – убаво време, добри луѓе и добро еспресо“, додаде таа.

Зборувајќи за нејзината песна „In Corpore Sano“, со која го освои петтото место на овогодинешната Евровизија во Торино, таа истакна дека песната не е толку поврзана со ковид и дека пандемијата само како должност ја заковала грижата за телото.

„Она што ме интересираше пред се беше нашата дезориентираност и несигурност кога се работи за здравјето, во атмосфера каде здравјето е поставено како врвна вредност и цел. Дезориентирани сме затоа што има милион предлози на инфо полето како да се постигне таа цел. , еден куп трендови, понуди, ветувања – контрадикторни, неточни, точни, апсурдни…“, истакна таа.

„И така, се наоѓаме во ситуација да трошиме бескрајно и непромислено за да ја постигнеме таа цел. Затоа, основниот капиталистички принцип кој никогаш не ве остава задоволни, се применува на полето на здравството“, заклучува Констракта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО