1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Конечно ќе дишеме чист воздух, нѐ очекуваат денови со дожд и со ветер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Метеопрогнозерот Славчо Попоски открива дека ќе има голема промена на времето веќе од денеска во попладневните и вечерните часови.

– Особено утре кога насекаде ќе има зголемена облачност и врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка (на повисоките планински места со висина и од над 20 см). Поради продорот на постуден воздух од север, снежната граница во вторник попладне, навечер, како и во текот на ноќта кон среда некаде ќе се спушти под 1000 метри надморска височина, со што врнежи од дожд и од снег, или од мокар снег ќе има и во некои пониски населени места – вели Попоски за Плусинфо .

Тој објасни дека денеска ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, кој утре попладне и навечер ќе го промени правецот во северен и ќе биде засилен.

– Поради засилениот ветер, конечно ќе дишеме почист воздух низ котлините, вклучувајќи ја и Скопската Котлина, што значи дека се очекува големо расчистување на воздухот. Температурите значително ќе се намалат и ќе имаме постудени денови – вели Попоски.

Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека попладнево најпрвин во западните, а во текот на ноќва и во останатите делови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, каде што ќе се формира нова снежна покривка.

– Наместа врнежите ќе бидат со пообилен карактер (локално над 20лм2). Од утре попладне врнежите од дожд ќе преминуваат во снег а во некои пониски места ќе има снег со послаб интензитет. Утре и во среда ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Во среда и во четврток ќе преовладува променливо облачно и студено време со повремени слаби локални врнежи претежно од снег. И во Скопската Котлина во текот на ноќва и утре ќе има повремени врнежи од дожд. Утре и во среда ќе дува умерен до засилен северен ветер – информираат од УХРМ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img