21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Конечно! Новиот албум на Бијонсе ќе излезе за шест години

НАЈЧИТАНО

Музичката ѕвезда Бијонсе собра ентузијазам меѓу обожавателите со најавата за нејзиниот нов седми студиски албум.

Долгоочекуваниот албум е насловен Renaissance. Ќе излезе на 29 јули и се очекува да содржи 16 песни. Објавувањето на албумот дојде набргу откако пејачката предизвика сомнеж кај фановите дека нешто се случува со бришењето на профилните слики на социјалните мрежи.

Бијонсе сподели неколку детали за новиот музички материјал за британското издание на модниот магазин Vogue, чија насловна краси во јули. Таа објасни дека правењето на албумот е долг процес и дека пандемијата и дава повеќе време да размислува и размислува за секоја одлука.

Новинар на „Вог“ беше еден од првите што го слушаше албумот, опишувајќи го вака: „Музиката што ве тера да се издигнете, која ве насочува кон културите и субкултурите, кон нашите минати и сегашни луѓе, музика што ќе обедини толку многу луѓе на подиумот за танцување, музика што ја допира вашата душа“.

Renaissance ќе биде првиот соло албум на Бијонсе по Lemonade во 2016 година. Овој беше номиниран за девет музички награди Греми. Во 2020 година, Rolling Stone Lemonade се рангираше на 32-то место на листата на 500 најдобри албуми на сите времиња.

Пејачката беше со полно работно време помеѓу Lemonade и новиот албум. Настапувајќи во Coachella, таа создаде документарен филм на Нетфликс, добитник на Греми, Враќање дома. Таа, исто така, глумеше како Нала во римејкот на Дизни на The Lion King во 2019 година и сними цел албум за филмот – вклучувајќи ја песната Spirit, која беше номинирана за Златен глобус.

Конечно, музичката икона ги отвори наградите на Оскар во 2022 година со изведба на песната Be Alive – нејзината песна од филмот Кралот Ричард.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО