4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Компанијата тестира програма за препознавање лица во борбата против стаорци

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најголемата светска компанија за контрола на штетници планира да користи софтвер за препознавање лице за да истреби стаорци во домовите на луѓето, пишува Гардијан.

Рентокил изјави дека технологијата за ова ја развивале заедно со Водафон 18 месеци.

Според Гардијан, оваа технологија за надзор, која веќе се тестира во домовите, ги следи навиките на глодарите и пренесува анализа во реално време со помош на вештачка интелигенција, која помага да се одреди каде и како да се убијат стаорците фатени на камера.

„Со технологијата за препознавање лице, можете да видите дека стаорецот број еден се однесува поинаку од стаорецот број три“, објасни извршниот директор на Рентокил, Енди Рансом за Фајненшл Тајмс.

„Технологијата секогаш ќе идентификува кој стаорец се враќа, каде се хранат, каде спијат, кој ја предизвикува штетата, од кој дел од зградата доаѓаат, каде влегуваат во зградата, дали е истото. глодар кој го предизвика проблемот минатата недела“, додаде тој.

Во развојот на технологијата, Рентокил набљудувал стаорци во контролирана средина, при што камерите ги следеле нивните модели на однесување. Новиот систем сега се тестира од производителите на храна и канцелариите.

Рентокил има намера да ги прошири своите операции и има стекнато 300 бизниси од 2016 година, според извештаите.

Групата ги таргетира „градовите на иднината“ во земјите кои наскоро би можеле да доживеат зголемување на популацијата на штетници, како што се Кина, Индија и Индонезија.

„Ако можете да идентификувате кои градови ќе имаат огромен прилив на население, можете да кажете дека ќе имаат значителни проблеми со глодари“, рече Рансом.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img