4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кол центри од Србија, Кипар и од Бугарија продавале лажни криптовалути

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полициски и судски власти од Германија, Србија, Кипар и од Бугарија, поддржани од Европол и Евроџаст, презеле акција против организирани криминални групи вклучени во онлајн инвестициска измама.

Таа криминална мрежа, која се состои од голем број различни криминални актери кои работат преку центри за повици, ги намамувала жртвите да инвестираат големи суми пари во лажни шеми за криптовалути.

Европол формираше Оперативна работна група за поддршка на прекуграничната истрага.

Според Европол, досега има 15 апсења, 14 во Србија и едно во Германија. Испрашани се 261 лице, од кои некои чекаат кривично гонење (42 во Бугарија, 2 во Кипар, 3 во Германија и 214 во Србија). Пребарани 22 локации (пет во Бугарија, две во Кипар, 15 во Србија).

Заплените вклучуваат три хардверски паричници со околу 1милион американски долари во криптовалути и околу 50.000 евра во готовина, три возила, електронска опрема и резервни копии на податоци, документи.

Осомничените користеле реклами на социјалните мрежи за да ги намамат жртвите на веб-страници тајно управувани од криминалци, кои нуделе навидум исклучителни можности за инвестирање во криптовалути. Жртвите, главно од Германија, прво инвестирале ниски, трицифрени суми. Лажните покачувања на цените што доведуваат до наводно профитабилен профит за инвеститорите потоа ги убедуваат да вршат трансфери на повисоки износи.

Во моментов се проценува дека финансиската штета на германските жртви е над 2 милиони евра, додека жртви имаат и други земји како Швајцарија, Австралија и Канада. Истрагата сугерира дека бројот на непријавени случаи најверојатно ќе биде многу поголем. Тоа би значело дека нелегалните добивки што ги создаваат криминалните групи, со најмалку четири кол-центри во источна Европа, може да изнесуваат стотици милиони евра.

Европол ја поддржува таа истрага од јуни 2022 година по првичното барање од Германија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Еве до кога е рокот да се сменат табличките на возилата со ознаката „МК“

Од министерството за внатрешни работи преку соопштение ги информираа граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...
spot_img
spot_img
spot_img