-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Колони возила го напуштаат Киев

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинците, но и странците кои во моментов се наоѓаат во оваа земја, од вчераутро нападната од руската армија и денеска масовно се обидуваат да ја напуштат. Огромни колони возила ги блокираа речиси сите излези од Киев.

„Јас сум на северот на Киев, каде Русите продолжуваат со бомбардирање. Ова е мостот што Украина го разнесе денеска за да го спречи напредувањето на руските тенкови. Можете да видите луѓе како бегаат од градот пеш, се качуваат над урнатините“, напиша на Твитер дописничката на Гардијан од Киев, Франческа Ебел.

Меѓу големиот број луѓе кои во моментов се евакуирани од Киев е и Ана Млинариќ, новинарка на ТВ Н1 во Загреб.

– Ни требаа три часа за 15 километри, три ленти на автопатот се целосно пренатрупани со автомобили, а можеме да видиме луѓе како пешачат на запад – рече Млинариќ.

Таа вели дека откако почнале со евакуацијата на обиколницата на која се наоѓале се слушнале најмалку три детонации, што биле релативно блиску до нив.

Граѓаните на Киев минаа немирна ноќ, а детонациите почнаа рано утринава, додека неколку од нив биле многу силни. Цело утро се слушаа воздушни сирени.

Руската војска навлегува во Киев од север, од областа Чернобил, преку дел од градот наречен Оболонт, што е на 13 километри од центарот на градот, објаснува тој.

Таа додаде дека „од сигурни извори дознава дека еден од начините на кои руската војска влегла во Киев е што војниците облекувале  украински униформи и дека на тој начин се инфилтрирале“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img