24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Колку често треба да ја менувате навлаката за перница?

НАЈЧИТАНО

Перниците треба да се менуваат редовно, дури и почесто од многумина, бидејќи во спротивно може да предизвикаат голем број проблеми.

Имено, Американската академија за дерматологија наведува дека секојдневно губиме помеѓу 30.000 и 40.000 клетки на кожата. Ако спиете околу седум часа, голем број од овие мртви клетки на кожата завршуваат на перници и постелнина. Покрај тоа, плунката, потта и маснотиите од кожата ќе завршат на перниците.

Контаминираните перници може да предизвикаат иритација на кожата
Сите овие клетки и телесни течности можат да предизвикаат раст на микроорганизми – како што се бактерии и габи. Малку е веројатно дека ова ќе има значително влијание врз вашето здравје, но може да доведе до иритација на кожата, па дури и до инфекции.

Томас А. Русо, д-р, професор и шеф за заразни болести на Факултетот за медицина и биомедицински науки на Универзитетот Бафало Џејкобс, вели дека иако перниците и плаките може да се контаминираат, тие не се идеално место за раст на повеќето микроорганизми.

Високо заразните инфекции на кожата, како што се стафилококи или лишаи, теоретски може да се пренесат меѓу две лица преку постелнина, вели др. руски.

Грини на постелнина
Грини, кои се премногу мали за да се видат без микроскоп, се мали суштества кои живеат во домашна прашина и уживаат во мртвите клетки на човечката кожа. Тие напредуваат во топли, влажни средини, а особено сакаат да живеат во постелнина – каде што уживаат во бескрајното снабдување со мртви клетки на кожата. Ако сте алергични на нив, ова може да биде особено голем проблем.

„Грините се убедливо најчестиот алерген во затворен простор“, рече сертифицираниот алерголог-имунолог Рајан Стил, д.О., доцент по клиничка медицина на Медицинскиот факултет Јеил, додавајќи дека тие можат да предизвикаат затнат нос, насолзени очи и може да предизвикаат чешање. кожата и влошување на егзема.

Не постои начин да се ослободите од грините, па алерголозите ги советуваат пациентите со алергии на грини да купат антиалергиски навлаки за перниците.

Колку често треба да се менуваат перниците?
Најдобар и најлесен начин да се спречат потенцијалните проблеми со кожата е редовно да се мијат и менуваат перниците. Др. Стил си кажува СЕБЕ дека тоа го правиш еднаш неделно.

Кога ги перете перниците, треба да ги миете во најтоплиот амбиент на машината за перење за да ги убиете бактериите и алергените. Ако многу се лигавите додека спиете или легнувате со шминка, треба почесто да ја менувате перницата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО