4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Колку српски државјани досега примиле бивалентна вакцина против Ковид?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од почетокот на употребата на бивалентната вакцина произведена од Модерна, оваа вакцина во Србија ја примиле 1.847 граѓани, соопштија за денешната Политика од Институтот за јавно здравје на Србија.

Најмногу дози се дадени во здравствените домови „Нови Сад“ и „Нови Белград“.

Вакцината е достапна за граѓаните на Србија на пунктовите за вакцинација во здравствените домови од 26 декември, а се препорачува за лица над 50 години со хронични заболувања, здравствени работници, вработени и корисници на домови за стари лица, но може да ја примат секој над 12 години. , пишува весникот..

Засега, бивалентната вакцина се дава исклучиво како бустер доза на луѓе кои претходно примиле најмалку две дози. Услов за вакцинација е да поминат најмалку три месеци од примањето на последната доза од вакцината против Ковид, изјави епидемиологот од Институтот Владан Шапоњиќ.

Од Институтот посочуваат дека нема препораки за повторна вакцинација на лицата кои примиле бивалентна вакцина како бустер доза.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Паѓаат ценита на горивата

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за...

Епидемија со стрептокока ја зафати Хрватска

Опасна инфекција предизвикана од бактеријата стрептокока се шири низ Хрватска, а како што јавуваат тамошните медиуми, позната е под називот: бактеријомстрептокока. Од септември минатата година...

„Не е можно формирање на ЗСО, тоа е противуставно“

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово не е можно бидејќи тоа е спротивно на...
spot_img
spot_img
spot_img