Колку заработува еден мал производител на главица зелена салата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во потрага по одговор за тоа како изгледа производството на храна, од поле до трпеза, нашата репортерка Вања Краниќ разговараше со Инес Дундовиќ, која произведува зеленчук.

Во Разљев кај Криж, меѓу другото, зеленчук произведува Инес Дундовиќ, која вели дека нејзината компанија не ги покачила цените.

„Ние не ги покачивме цените, само ги сменивме во евро. Немаше причина да се покачат цените. Минатата година беше потребно, сега нема оправдана причина за тоа“, рече Дундовиќ и додаде:

„Нема план за покачување на цената. Трошоците се огромни, за една година поскапеа енергетските производи, се е многу поскапо, до 40 отсто, дури и 100 отсто за некои енергетски производи. Зголемени се продажните цени на производите. Кај нас цените ќе пораснат само ако повторно поскапат енергенсите“.

Коментирајќи ги изјавите на трговците дека се почнува од терен, добавувачот, таа истакна:

„Имаме можност да формираме сопствена цена, но зависи и од видот на производството. Ние формираме цени во зависност од трошоците. Често се договара куповна цена. Во малопродажниот синџир ми рекоа дека цената ја одредувам сам, имаат маржа, но мое е како ќе се продава на полиците“.

Користејќи го примерот на салата, таа покажа колкав профит имаат.

„Ова е црвена салата која е поскапа, на распродажба чини 25 куни за килограм. Имаме производство – трошоците се околу 40 проценти – суровини, човечки труд, греење по потреба. Тогаш имаме трговци – тие имаат маржа и таа оди од 30 до 40 проценти. Потоа е државата – ДДВ е намален на 5 проценти. Произведените производи останаа на 25 отсто, а нивното производство вртоглаво порасна. Ни остануваат најмалку во целата приказна. Нашиот профит од главица зелена салата е 25 проценти и тоа е многу среќа ако е така“.

Дундовиќ заклучува дека проблемот не е во цената на храната, туку во куповната моќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img