More

  Колку е опасно да се готви со гас?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Според новото истражување, готвењето со гас има полошо влијание врз вашето здравје отколку да живеете во град загаден од сообраќај или индустрија.

  Иако професионалните и аматерски готвачи претпочитаат шпорети на гас наместо електрични алтернативи, новото истражување покажува дека шпоретите на гас произведуваат азот диоксид и фини честички – опасни отрови кои се дел од гасовите што ги испуштаат возилата, пренесува Independent.

  Ако тоа е вистина, таквите супстанции можат да ги иритираат белите дробови и да влезат во крвотокот, зголемувајќи го ризикот од развој на срцеви заболувања, рак, па дури и Алцхајмерова болест.

  Децата и постарите се најчувствителни на овој вид на загадување на воздухот.

  Една студија покажа дека гасните печки предизвикуваат скок на загадувачите на воздухот во затворените простории и тие можат да бидат многу повисоки од нивоата на загадувачки честички што лебдат на прометна градска улица.

  За истражувачки цели, децата оделе на училиште со ранци опремени со монитори кои го снимале загадувањето на воздухот, пренесува списанието New Scientist.

  „Многу деца всушност беа изложени на повеќе загаденост дома навечер, додека еден од родителите подготвуваше оброк на шпорет на гас, отколку на загаден воздух на пат кон училиште“, вели проф. Френк Кели од Империал колеџ во Лондон.

  Шпорети на гас и астма
  Резултатите од друга студија покажуваат дека еден од осум случаи на астма што се развива во детството во САД е всушност резултат на изложеност на шпорети на гас во затворени простори.

  И проф. Кели, која не била вклучена во студијата, се согласува дека печките на гас се „главен извор на загадување на воздухот во затворените простории“. И тој верува дека престојот во просторија со шпорет на гас може да биде причина за астма или други здравствени состојби кај чувствителните деца.

  „Ако дете со астма живее во домаќинството, веројатно ќе покаже повеќе симптоми на болеста отколку ако има електрична алтернатива во куќата“, вели Кели, додавајќи дека овој проблем е поизразен во помалите домови без соодветна вентилација.

  Проблемот со загадувањето на воздухот во затворените простории неодамна беше во фокусот на студијата, како што е загадувањето на воздухот на отворено.

  Шпорети на гас и глобално затоплување
  Професорот Штефен Лофт од Универзитетот во Копенхаген се согласува со своите британски и американски колеги и тврди дека е многу веројатно дека „ризикот поврзан со изложеноста на азот диоксид од шпоретите на гас е поголем од ризикот од живеење во град со загаден воздух“.

  Научниците не потсетуваат дека шпоретите на гас го промовираат глобалното затоплување.

  Истражувањето спроведено во Соединетите Држави покажа дека истекувањето на метан од гасните печки има негативно влијание врз климата и може да се спореди со емисиите на јаглерод диоксид од околу 500.000 автомобили на бензин.

  Во Европската унија, поради готвењето на гас, повеќе од 100 милиони луѓе би можеле да бидат изложени на штетно загадување на воздухот во затворените простории, што ги прекршува прописите за загадување на ЕУ кои се однесуваат на надворешниот воздух, објави овој месец невладината организација Класп.

  Дали треба да се стави предупредувачка етикета на шпоретот?
  Сè повеќе се бараат шпоретите на гас во иднина да имаат ознаки за предупредување за здравствени ризици.

  До 2025 година, ниту еден нов дом во Велика Британија нема да се загрева со фосилни горива, што значи дека сите речиси сигурно ќе бидат опремени со електрични индукциски шпорети и печки.

  Во САД, согласно законот за намалување на инфлацијата, на домаќинствата ќе им бидат понудени субвенции до 1.340 американски долари за префрлување од гас на индукциски печки во домаќинствата.

  Претставникот Александрија Окасио-Кортез исто така повикува на целосна забрана за продажба и користење на шпорети на гас.

  Ова е „релативно едноставен начин да се намали изложеноста на штетни честички и азотен оксид“, вели професорот Никола Карслав од Универзитетот во Јорк.

  Во меѓувреме, на квалитетот на воздухот во затворените простории може да се влијае со почесто отворање на прозорците, проветрување на просториите и користење вентилатори, што може веднаш да влијае на квалитетот на воздухот.

  Истражувањата покажаа и дека ефективни кујнски аспиратори можат да го намалат нивото на загадување за дури 55 проценти.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img