5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Колку е нормално да доцни менструацијата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Менструацијата е процес кој се јавува секој месец кај жени во репродуктивна возраст. Тоа е знак дека телото е подготвено за бременост и дека не дошло до оплодување. Сепак, понекогаш менструацијата може да доцни, што може да предизвика загриженост и неизвесност. Прашањето колку е нормално менструацијата да доцни е често тема на разговор меѓу жените.

Нормален опсег на доцнење на менструацијата

Нормално е менструацијата да доцни од неколку дена до неколку недели. Овој опсег варира од жена до жена и може да биде под влијание на многу фактори, како што се стресот, промените во телесната тежина, хормоналните нарушувања или промените во дневниот ритам.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pexels

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено: Нетфликс ги открива првите детали за новите мерки против споделувањето лозинки

Стриминг гигантот Нетфликс проценува дека околу 100 милиони корисници ширум светот се најавуваат на нивната платформа користејќи туѓи кориснички податоци. Нетфликс се надева дека...

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...
spot_img
spot_img
spot_img