28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Колку време ќе ви треба за да изгубите тежина?

НАЈЧИТАНО

Кога станува збор за слабеење, важно е да имате реални очекувања и тоа да го правите на здрав начин, без гладување и какви било други методи кои можат негативно да се одразат на нашето здравје.

Сепак, дури и кога ги знаат овие информации, заедничка карактеристика на многу луѓе кои одлучуваат да ослабат е нетрпеливоста. Но, за слабеењето да биде здраво, важно е да бидете трпеливи, но и информирани. Така, за сите оние кои се прашуваат „колку време ќе ми треба да ослабам“ подолу е објаснување на сите фактори кои ќе влијаат на тоа колку време ќе ви треба да ги изгубите вишокот килограми.

Како настанува губење на тежината?
Одговорот на ова прашање е едноставен. Слабеењето ќе биде проследено со замор и постојан замор. Кога внесуваме повеќе калории отколку што внесуваме, добиваме тежина. Важно е да се запамети дека секоја храна или пијалок што ја консумираме има свои калории, кои се дел од дневниот внес.

Кога станува збор за потрошувачката на калории, таа има три главни компоненти.

1. Стапка на метаболизам во мирување

Ова е бројот на калории што му се потребни на телото за одржување на нормалните телесни функции, како што е дишењето.

2. Термички ефект на храната

Тоа се калориите потрошени за варење, апсорпција и разградување на храната.

3. Термички ефект на активност

Ова се калориите потрошени за време на физичката активност.

Фактори кои влијаат на губење на тежината
Колку брзо ќе изгубите тежина зависи од неколку фактори, од кои многу се надвор од наша контрола. Тоа се:

Секс

На способноста за слабеење во голема мера влијае односот на маснотиите и мускулите. Поради различните коефициенти, жените во мирување консумираат 5 до 10 проценти помалку калории во мирување од мажите. Значи, ако внесуваат ист број калории, мажите имаат тенденција да губат килограми побрзо од жените.

Возраст

Со возраста, телесните масти се зголемуваат, а мускулната маса се намалува. Оваа промена придонесува за намалена потрошувачка на калории и на тој начин го отежнува слабеењето со возраста.

Почетна позиција

Почетната телесна тежина може да влијае и на стапката на губење на тежината. Затоа е поважно да се набљудува процентот, а не бројот на изгубени килограми. На крајот на краиштата, важно е да се знае дека здравото слабеење е сложен процес.

Калориски дефицит

Степенот на калорискиот дефицит влијае на тоа колку брзо губиме тежина. Она на што треба да внимавате е дека овој калориски дефицит не е преголем. Не само што ќе се ставите во ситуација која е неодржлива, туку може да го изложите вашето тело на недостаток на хранливи материи. Исто така, ја зголемува веројатноста дека ќе ја изгубите мускулната маса.

Сонувајте

Спиењето често се занемарува, но клучна компонента за слабеење. Хроничниот недостаток на сон може значително да влијае на стапката со која губите тежина.

Само една ноќ на недоволно спиење може да ја зголеми вашата желба за висококалорична храна сиромашна со хранливи материи.

Една двонеделна студија го следела напредокот на групите за слабеење кои спиеле 5,5 и 8,5 часа секоја вечер, соодветно. Оние кои спиеле 5,5 часа изгубиле 55 отсто помалку килограми од оние кои спиеле 8,5 часа.

Покрај забавувањето на губењето килограми, хроничното лишување од сон е поврзано со дијабетес тип 2, дебелина и срцеви заболувања.

Некои други фактори кои можат да влијаат на процесот на губење на тежината се:

лекови (на пример, антидепресиви и други антипсихотици може да промовираат зголемување на телесната тежина или да спречат губење на тежината)

здравствена состојба (болестите и состојбите како хипотироидизам може да го забават губењето на тежината и да поттикнат зголемување на телесната тежина)

семејна историја и генетика

јо-јо дете

Најдобар начин за слабеење
Опкружени сме со информации за диети кои ветуваат брзи и импресивни резултати, но најважно за здраво слабеење е да се држиме до здрава исхрана со намален внес на калории – но умерено намален. Комбинирајте ја диетата со вежбање.

Колку брзо ќе изгубите тежина?
Иако, како што споменавме на почетокот, нетрпеливоста е карактеристика на многу луѓе кои се обидуваат да ослабат, обидете се да се оттргнете од идејата за брзо слабеење. Важно е да не губите премногу килограми премногу брзо. Брзото слабеење со себе носи и ризик од неухранетост и дехидрација, а меѓу несаканите ефекти се главоболки, раздразливост, замор, запек, опаѓање на косата, губење на мускулите, менструални неправилности, пишува Satisfied.

Експертите препорачуваат да изгубите од 0,45 до 1,36 килограми неделно, или околу еден процент од вашата телесна тежина.

Не смеете да заборавите дека ова е процес кој не е линеарен, што значи дека некои недели можете да изгубите повеќе, а некои помалку килограми. Ќе има и недели во кои можеби нема да ослабете. Сепак, ова не треба да ве обесхрабрува. Со помош на дневник за исхрана и редовно мерење, охрабрени сте да останете на вистинскиот, здрав пат во остварувањето на вашите цели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО