Кокинакис го запре Кечмановиќ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Миомир Кечмановиќ го заврши учеството на турнирот во Аделаида. Австралиецот Танаси Кокинакис во четвртфиналето беше подобар од српскиот играч со 6:3, 6:7 (4:7), 6:1.

Првиот сет беше прекинат во вториот гем. Кокинакис ја реализираше втората брејк топка од трите изедначени што ги доби и рутински ја сочува стекнатата предност за водство од 1:0.

Во вториот дел не се виде ниту една часна да ја одземе услугата. Се влезе во тај-брејк во кој Миомир стигна до 5:1, а потоа при 6:4 ја реализира втората сет топка за 1:1 во сетовите.

Третиот сет практично беше копија на првиот. Повторно во вториот гем Кокинакис добива брејк предност. Борио Кечмановиќ имаше една шанса да го врати брејкот во петтиот гем, но не успеа. Австралиецот подоцна го зема шестиот гем и ја завршува работата со две брејк топки.

Во полуфиналето го чека Шпанецот Баутиста Агут, кој лесно со 6:3, 6:2 го совлада сонародникот Давидовиќ Фокина. Втората двојка ја сочинуваат Британецот Дрејпер кој го совлада Хачанов со 6:4, 7:6 и Квон од Јужна Кореја кој беше подобар од Имер со 6:1, 6:2.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img