5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кои се придобивките од јадењето бадеми за мажите? Еве што велат експертите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кои се придобивките од јадењето бадеми за мажите? Еве што велат експертите
Бадемите се јаткасти плодови богати со мононезаситени и полинезаситени масти и витамин Е кои го штитат нашето тело од незаразни болести. Бадемите се исто така извор на магнезиум, минерал кој може да помогне во контролата на нивото на шеќер во крвта кај луѓето со дијабетес.

Научна студија покажа дека редовното консумирање бадеми може да помогне во намалувањето на постпрандијалната гликемија и инсулинемија и да има корисен ефект врз хормоналните реакции и реакциите на апетитот, намалувајќи го гладот ​​и желбата за јадење кај мажите со дијабетес тип 2.

Производство на тестостерон
Бадемите содржат хранливи материи како витамин Е, цинк и селен, а сето тоа може да помогне во промовирањето на хормоналната репродукција и машкото сексуално здравје. Хранливите материи во бадемите исто така го поддржуваат производството на тестостерон. Постојат некои докази кои покажуваат дека аргининот кој се наоѓа во бадемите не само што е добар за подобрување на здравјето на срцето преку подобрување на затнатите артерии, туку може да помогне и при еректилна дисфункција, пренесува MSN.

Тоа помага да се контролира шеќерот
Консумирањето бадем обезбедува хранливи материи и биоактивни молекули како што се мононезаситени масни киселини, протеини, витамин Е, бакар, манган, магнезиум, фосфор и влакна. Прекрасниот нутритивен состав на бадемите помага во контрола на шеќерот во крвта, помага во балансирање на крвниот притисок, помага во намалување на нивото на холестерол и придонесува за здравјето на коските.

Одличен извор на магнезиум
Бадемите се одличен извор на магнезиум. Постојат прелиминарни истражувања кои покажуваат дека мажите со недостаток на магнезиум може да имаат пониски нивоа на тестостерон. Магнезиумот помага во одржување на нормалната функција на мускулите и нервите, им помага на клетките да произведуваат енергија и е важен за здравјето на срцето и крвните садови, како и за поддршка на либидото.

Подобра подвижност на спермата
Бадемите обезбедуваат широк спектар на хранливи материи за поддршка на целокупното здравје. За мажите, откриено е дека бадемите го оптимизираат сексуалното здравје поради нивните микронутриенти својства. Бадемите се богати со цинк, селен и витамин Е, од кои сите три се силни антиоксиданси за заштита на клетките од оштетување на слободните радикали. Тие исто така помагаат да се подобри концентрацијата на спермата, подвижноста на спермата и нивото на тестостерон.

Подобра циркулација
Откриено е дека омега 3 и аргининот присутни во бадемите ја подобруваат циркулацијата и ја намалуваат можноста за еректилна дисфункција. Бадемите се исто така одлична здрава ужина за мажите кои редовно вежбаат. Протеинот од бадем може да помогне во градењето мускули и да ја зголеми густината на коските.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img