15.3 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Кои се придобивките од консумирањето сок од спанаќ?

НАЈЧИТАНО

Се сеќавате на цртаниот филм Попај и неговата моќ што ја стекна откако јадеше спанаќ? Цртаниот филм веројатно придонесе за популарноста на спанаќот, бидејќи требаше да даде сила како што имаше Попај. Денес знаеме дека спанаќот содржи огромна количина на антиоксиданси, витамини и минерали и е навистина исклучително здрав.

Спанаќот е еден од оние вкусни и исклучително здрави видови зеленчук кој ни е достапен во текот на целата година, дури и во зима, но во изобилство расте во пролет и есен. Од него можеме да подготвиме навистина вкусни и разновидни јадења, да го користиме како прилог или салата (млад спанаќ). Неодамна, сокот од спанаќ стана популарен, бидејќи има главно детоксикациски ефекти. Покрај тоа, може да консумира огромно количество витамини и минерали што ги содржи и инаку може да се изгубат при готвењето.

Содржи многу антиоксиданси
Антиоксидансите во телото ги неутрализираат слободните радикали, штитат од штетниот оксидативен стрес и воспалението во телото. Спанаќот е квалитетен извор на антиоксиданс лутеин, бета каротен, кумарна киселина (полифенол), ферулинска киселина итн. Се вели дека содржи многу витамин А, витамин Ц, витамин К, железо, фолна киселина и калиум. Истражувањата покажуваат дека се вели дека спанаќот е ефикасен во спречување на оксидативното оштетување на ДНК, ублажување на проблемите со високиот крвен притисок, па дури и инхибиција на формирањето на клетките на ракот.

Тоа помага да се има поздрава и поубава кожа
Сокот од спанаќ содржи огромна количина на витамин А, кој ја забрзува регенерацијата на клетките на кожата и ја штити кожата од воспаленија. Друг витамин кој игра важна улога во одржувањето на убава и здрава кожа е витаминот Ц, а исто така изобилува со спанаќот. Помага за обновување на кожата и пигментните дамки и е еден од клучните витамини вклучени во синтезата на колаген. Сепак, знаеме дека колагенот е важна супстанца која меѓу другото се грижи за младешкиот изглед и еластичноста на кожата.

Поволно делува на очите и видот
Овој вреден зеленчук е исто така многу богат со лутеин и зеаксантин, за кои се вели дека го намалуваат ризикот од развој на катаракта и имаат корисен ефект врз очите и видот. Покрај тоа, како што веќе споменавме, спанаќот содржи многу витамин А, кој е исто така важен за нашите очи, а не само за кожата. Се смета дека недостатокот на витамин А е одговорен и за суви очи и слаб ноќен вид.

Сокот или смути од спанаќ може да се подготви само од спанаќ или во комбинација со друг зеленчук, овошје или зачини. За сок од спанаќ потребни се околу 120 грама спанаќ.

Но, внимавајте, спанаќот содржи и супстанции кои можат да бидат штетни во прекумерни количини, па затоа е неопходно пред јадење да се консултирате со соодветен експерт.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО