23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кои се најчестите симптоми на менопауза и како да се третираат?

НАЈЧИТАНО

Менопаузата е нешто низ кое поминуваат сите жени и луѓе кои имаат матка. Може да биде тешко време додека не научите повеќе за вашето тело и додека не поминувате низ тешки емоции како оние што доаѓаат со чувството на стареење. Сепак, важно е да се запамети дека тоа е сосема нормално и дека не е срамота да поминете низ менопауза.

Важно е да знаете дека постојат начини да ги намалите досадните симптоми и несаканите ефекти од овој природен процес.

Најчестите симптоми на менопауза
Познавањето на симптомите на менопаузата може да ви помогне да знаете што да лекувате, како и да ви каже кога навистина го започнувате менопаузалниот циклус, пишува Geek.hr.

Понекогаш симптомите на менопауза може да се појават дури и пред да престанете со менструацијата. Овој феномен се нарекува пременопауза и е многу чест.

Еве некои од најнепријатните симптоми пријавени од жени кои минуваат низ менопауза:

– ноќно потење

– топли бранови во текот на денот и во текот на ноќта

– тешкотии со регулација на температурата

– промени во расположението

– желба за нешто

– тешкотии при секс или сувост на вагината

– недостаток на либидо

– лутина и иритација

– мигрена

Има и други симптоми, но овие се најчестите.

Најдобрите методи за лекување на менопауза
Значи, кој е најдобриот начин за лекување на менопаузата? Навистина зависи од симптомите што ги имате и од што ви треба помош. Еве неколку алатки и идеи што можете да ги испробате, во зависност од симптомите што ги лекувате.

Облоги
Облогите можете да ги намачкате со вода или да ги ставите во фрижидер да се изладат. Кога ќе се изладат, ставете ги околу вратот или челото за да се ослободите од брановите на топлина и ноќното потење. Меѓутоа, ако најчесто имате топлотни бранови за време на спиењето, можеби ќе сакате да ја испробате опцијата за перница за ладење што ќе ја спомнеме подолу.

Лекови
Постојат лекови достапни за некои симптоми на менопауза, вклучувајќи мигрена и сувост во долниот дел од телото. Ако почувствувате какви било вознемирувачки симптоми, обидете се прво да разговарате со вашиот лекар за да видите дали постои лек што може да помогне.

Достапни се и лекови за психолошки проблеми како што се анксиозност или раздразливост. Разговарајте со психијатар за да дознаете повеќе за нив.

Терапија
Ако се справувате со емоционалните несакани ефекти од менопаузата, терапијата е од суштинско значење за да се чувствувате подобро. Тоа не мора да биде само за ментални нарушувања. Можете да користите советување за секоја форма на стрес, вклучувајќи ги и секојдневните стресови предизвикани од активности како што се работата или врските.

Лубриканти
Ако се соочувате со сувост за време на сексот или не можете да се возбудите толку лесно, лубрикант може да ви помогне. Ова ќе го направи сексот помалку болен за вас, па дури и може повторно да го стимулира либидото. Сепак, никогаш не правете нешто што навистина не сакате да го правите. Во ред е да го изгубите сексуалниот нагон за време на менопаузата и не мора да се чувствувате под притисок да правите нешто што не сакате. Запомнете, согласноста е клучна!

Перница за ладење
Како што веќе споменавме, ако имате топли бранови во текот на ноќта или ноќно потење, перницата за ладење може да направи голема разлика. Овие перници ќе останат ладни цела ноќ и никогаш нема да морате да ги вртите на постудената страна. Регулирањето на температурата преку главата всушност може да ја регулира температурата во остатокот од телото, што ги прави овие перници одлично решение.

Вежбајте за да бидете повеќе поспани
Вежбањето не е нужно физичка алатка, но може да помогне во ублажување на симптомите на менопаузата. Вежбајте еднаш или два пати на ден. Можете дури и да пробате нешто смирувачко како јога, што може да се направи на почетно ниво за да се стимулира мозокот без да му наштети на вашето тело. Вежбањето ви помага да спиете подобро ноќе ако страдате од несоница или ноќно потење.

Перница за мигрена
Перницата за мигрена е уште една корисна алатка (не, тоа не е исто како перница за ладење!). Овие перници всушност одат преку вашите очи и уши, особено околу вашата глава. Ставете ги во фрижидер или замрзнувач додека не треба да ги користите, а потоа ставете ги над главата за да создадете компресија и чувство на студенило за да ја ублажите болката.

Можете исто така да користите некои лекови за мигрена ако перницата не помага.

Апликации за менопауза
Конечно, има еден технолошки напредок за луѓето кои минуваат низ менопауза! Апликациите за менопауза ви дозволуваат да ги следите вашите периоди и симптоми за да можете да добиете идеја за тоа како се појавуваат вашите симптоми и кои се предизвикувачите за нив. Познавањето на вашите предизвикувачи, особено за мигрена, е клучно за рано откривање на симптомите и нивно лекување. Можете исто така да добиете увид до каде сте во менопауза и да ги споделите вашите циклуси со вашиот гинеколог.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО