28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Кои најмногу заработуваат на YouTube?

НАЈЧИТАНО

Платформата YouTube стана една од водечките мрежи, која исто така беше препознаена од многу инфлуенсери. Финансиските експерти, инвеститорите, советниците за исхрана и сл. на тој начин создадоа свои канали, кои денес им носат чудесни суми на пари.

Бизнис магазинот „Форбс“ објави листа на најголеми заработувачи на платформата „Јутјуб“, на кои видео содржините им носат милиони. Да ги погледнеме петте најуспешни.

Џими Доналдсон, креаторот на содржините на YouTube познат по прекарот MrBeast, минатата година заработил дури 54 милиони американски долари. Со ова, според Форбс, ги надмина сите досегашни рекорди. Американскиот Јутјубер е познат по богатите наградни игри, трикови, како и добротворната работа. Минатата година, тој ги здружи силите со Марк Робер за да ја создаде успешната иницијатива #TeamSeas, која собра 30 милиони долари за отстранување на ѓубрето и сите светски мориња и океани. Неговиот канал моментално го следат повеќе од 88 милиони следбеници, а Доналдсон создаде успешен бизнис од него, вработувајќи повеќе од 50 луѓе.

Џејк Пол
Контроверзниот креатор на Јутјуб лани заработи 45 милиони, што е изненадувачки со оглед на тоа што се најде во центарот на многу скандали. Професионалниот боксер се прослави заедно со неговиот брат Логан, кој е две години постар од Јака. Интересно е тоа што името на Џејкоб во боксот е The Problem Child.

Означувач
Влогер, комичар и креатор на подкаст Марк Едвард Фишбах е попознат по неговото име на YouTube, Маркпилје. 32-годишната девојка доаѓа од Хаваи и освен што создава содржини на YouTube, го поседува и брендот за облека Cloak. Минатата година заработил дури 38 милиони долари.

Rhett & Link
Комичното дуо Rhett & Link, составено од Рет Џејмс Меклафлин и Чарлс Линколн „Линк“ Нил III е познат по создавањето и хостирањето на сериите на YouTube Добро митско утро. Пред неколку месеци ја прославија својата десетгодишнина со ток-шоу, а минатата година добија 30 милиони долари.

Неискажливо
24-годишната Нејтан од Хјустон е една од најконтроверзните креатори на Јутјуб, а се занимава со улоги и видеа од игри. Пред две години тој слетал во психијатриска болница поради возење под дејство на алкохол, а минатата година преку својата работа заработил 28,5 милиони американски долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО