Кои автомобили најдобро се однесуваат по 100.000 километри

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Многу автомобили покажуваат сериозни дефекти по 100.000 километри, но не сите. Маратонското тестирање покажа кое се покажа најдобро и покрај големиот број на километражата.

Германскиот автомобилски магазин Auto Bild спроведува маратонски тестови на автомобили од 100.000 километри. Потоа, експерти од германската компанија Декра ги расклопуваат сите автомобили и бараат можни дефекти. Хрватскиот авто клуб состави листа на најдобри автомобили во списанието ХАК.

10-то место: Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI Highline
За 100.000 километри нема проблеми, па го продолжија тестот на 150.000 километри – речиси без проблеми, освен малите работи, на пример на куката за влечење.

9-то место: Toyota Prius IV
Техничките перформанси сè уште одлични, само малку ‘рѓа во телесните шуплини.

8 место: Мерцедес А 220 д
По завршувањето на тестот за издржливост, нема сериозни дефекти.

7 место: Mazda CKS-5 Skiactiv-D 184 AVD
Само мали недостатоци, перформанси за пофалба, робустен мотор – на крајот ‘рѓосува под заптивката на багажникот.

6-то место: Suzuki Swift Sport
Првата, инаку безопасна ‘рѓа се појави на страничните потпори при расклопување, но инаку без дефекти.

5-то место: Audi A4 Avant
Внатрешност и технологија: Audi речиси и да не покажува слабости.

4-то место: Seat Ateca 1.4 Eco TSI Style
Тестерите се пожалија дека седиштата може да бидат поудобни при долги патувања; инаку без грешки. Сè уште ги чекаме резултатите од распаѓањето на Декра, бидејќи тестот за издржливост е продолжен.

Трето место: Audi A6 Avant sport 40 TDI S tronic
Сензорот за паркирање често известува за грешки, освен што нема дефекти.

2 место: BMW Z4
Без проблеми, без непланирани посети на сервисот, речиси без трошење по 100.000 километри. Расклопувањето исто така не покажува никакви дефекти и само мало абење.

1-во место: Audi A3 Sportback g-tron
Од автомобилите со природен гас, ниту еден не е посигурен од Audi. По 100.000 километри без дефекти или оштетувања, дури и по расклопување, А3 не покажува никакви слабости.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img