15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Кожни габи: причини, симптоми и како се третира овој непријатен проблем?

НАЈЧИТАНО

Во природата има повеќе од милион различни видови габи, а околу 300 од нив можат да предизвикаат проблеми кај луѓето.

Кога се појавуваат габи на кожата, тие предизвикуваат осип, црвенило, рани и испакнатини. Можат да се појават каде било на телото и се третираат со специјални антигабични креми.

Како да препознаете габи на кожата?
Габите се мали организми кои се наоѓаат насекаде. Тие можат да се најдат во водата, воздухот и на човечкото тело. Габите на кожата се нарекуваат и дерматомикози и се појавуваат кога кожата ќе дојде во контакт со опасни габи и може да се идентификуваат со:

· Промени на кожата

· Иритација

· Црвенило

· Исип

· Чешање

· Оток

· Лупење на кожата

· Плускавци

Габите се појавуваат на кожата каде било од телото, а има повеќе видови на габични инфекции, од кои најчести се: инфекција на ноктите, инфекција на скалпот, спортско стапало, лишаи, кандидијаза. Во некои случаи, габичните инфекции може да се повторат и тука е важно да се открие причината за нивното настанување.

Што предизвикува габа на кожата?
Габите се пренесуваат од човек на човек, односно од кожа на еден човек на кожа на друг, а може да се пренесат и во контакт со животно кое има габи на кожата или косата. Иако кожните габи може да се појават кај секого, а луѓето со слаб имунолошки систем се изложени на особен ризик, луѓето кои земаат антибиотици долго време, луѓето со дијабетес, луѓето кои претерано се потат, бремените жени, луѓето со прекумерна тежина и габите на кожата може да се појави и по употреба на нов козметички производ.

Може ли да се спречи појава на габи на кожата?
Бидејќи габите на кожата се шират со директен контакт, неопходно е да се избегнува споделување туѓа облека или чевли, како и крпи. Подеднакво, плодното тло за раст на габите е влажно место, па затоа е важно секогаш да ги одржувате стапалата и кожата суви. Треба да се избегнува и контакт со животни за кои е познато дека се заразени.

Кога е време за посета на лекар?
Кога ќе забележите осип и чешање на кожата што не престанува или се шири, неопходно е да се посети лекар. Докторот ќе препознае дека се работи за габа на кожата по самиот преглед, но и прашања за симптомите. Во некои случаи, ќе биде потребна ткивна биопсија за да се открие точно кои габи се вклучени и како најдобро да се третира инфекцијата. Понекогаш ќе биде потребен тест на крвта.

Како се третираат габите на кожата?
Габите не се толку опасни, но се многу досадни. Во борбата против габите најдобро ќе помогнат антигабичните креми, маслото од чајно дрво, а во некои случаи ќе биде потребна и крема со кортикостероиди. Може да помогнат и специјални шампони за габи на скалпот, таблети или пудри.

Препишаната терапија треба да се користи одреден временски период пропишан од лекар и подоцна, доколку е потребно, да се оди на преглед. Симптомите како што се осип и чешање може да исчезнат по само неколку дена и може да траат до неколку недели. Важно е да ја одржувате кожата сува и да носите ткаенини за дишење во кои кожата дише.

Така, габите на кожата не се опасни, но можат да бидат непријатни и да предизвикаат чешање, лупење на кожата и иритација. Тие треба да се третираат со соодветна терапија за да не се шират премногу и да остават трајни последици. Постојат одредени луѓе кои се поподложни на габични инфекции на кожата, а постојат и начини како да се спречи појавата на оваа инфекција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО