-1.1 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Кое вино е покалорично, црвено или бело?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сепак, треба да се земе предвид дека вареното вино е покалорично од обичното вино. Споредувајќи го класичното вино кое не е сварено, разликата помеѓу белото и црвеното вино е мала. И покрај тоа што во белото и црвеното вино се додава иста количина шеќер, соодносот е сè уште ист.

Ова покажува дека сме згрешиле дека нешто е потранспарентно, во случајов бело вино, а помалку калорично. Сега се покажа дека оваа мала разлика во калории е всушност во корист на белото вино, тоа е малку покалорично.

Покрај тоа, уживањето во вино е добро за душата, но е добро и за телото, бидејќи виното е познато како антиоксиданс. Содржи ресвератроли, состојки кои се добри за срцето, а исто така можат да помогнат во намалувањето на нивото на стрес. Но, умереноста е многу важна овде.

Исто така, треба да се има на ум, доколку сте на диета, дека виното до одреден степен го зголемува апетитот, како и секој друг алкохол, поради што може да јадете повеќе отколку што би јаделе кога избегнувате алкохол.

И само да се повтори златното правило – чаша вино дневно за жените е идеална. Затоа, какво и да пиете вино, тоа треба да го правите одговорно.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Северна Македонија

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Северна Македонија во полн капацитет, е известувањето кое денеска пристигнало...

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...
spot_img
spot_img
spot_img