4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кога сте настинати, користете ги овие трикови пред спиење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кога сте настинати, на вашето тело му треба повеќе одмор. Но, како да се осигурате ако е толку тешко да спиете со главоболка и затнат нос?

Ако сте настинати, добро знаете дека е доста тешко да спиете ноќе. Дали се будите со главоболка, проблеми со дишењето, досадна кашлица… Тогаш едвај го преживувате денот, пиете премногу кафе и не можете повторно да заспиете навечер.
Излезете од магичниот круг со совети како конечно да спиете:

Елиминирајте ја главната грешка: не пијте многу кофеин
После втора или трета непроспиена ноќ, примамливо е да испиете неколку шолји кафе за да можете да ги правите работите што вообичаено ги правите без многу напор. Сепак, тоа го спречува вашето тело и ум да станат поспани кога е пред спиење, а поголема е веројатноста да се фрлате и да се вртите долго во ноќта. Наутро испијте шолја кафе, а попладне обидете се целосно да го избегнувате кофеинот. Запомнете дека некои газирани пијалоци и слатки исто така содржат кофеин.

Пред спиење изложете се на пареа
Бидејќи носот ви е блокиран, а дишните патишта ви се попречени, имате уште поголеми проблеми со спиењето навечер. Затоа, непосредно пред спиење, загрејте ја водата во тенџерето и земете неколку вдишувања преку пареата (внимавајте!). Ова ќе ви ги отвори дишните патишта и многу полесно ќе заспиете. Можете да влезете во топол туш, но не долго, бидејќи топлата вода ќе се исуши и ќе ја иритира кожата.

Кога ќе легнете, ставете перница под неа
Навечер, кога сте во хоризонтална положба, слузта уште полесно се акумулира во респираторниот тракт и не се излачува како во текот на денот. Така почнувате да кашлате или шмркате и сте принудени да станете од кревет. Подигната перница ќе помогне да се исфрли слузта, па полесно ќе дишете и ќе спиете многу подобро, што ќе го забележите наутро. Вреди да се обидете, дури и ако само заспиете и подоцна се префрлите на пониска перница.

Уредете ја спалната соба
За време на настинка, погрижете се просторијата во која спиете да биде добро подготвена. Затемнете го, но претходно добро проветрете го. Редовно менувајте ја постелнината и отстранувајте ги сите електронски уреди што ви го нарушуваат сонот. Температурата може да биде за степен пониска, бидејќи ќе спиете подобро отколку да ви е топло. Ако кашлате и шмркате, исчистете ја спалната соба неколку пати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img