23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Кога може да се фрлаат маски и во продавниците?

НАЈЧИТАНО

Бројот на инфекции во Словенија повторно се зголемува во последните недели, но состојбата во болниците продолжува да се подобрува. Матеја Логар, шеф на експертската група за ковид-19, вели дека заострување на мерките во моментов не е потребно. Меѓутоа, кога ситуацијата ќе се подобри доволно, маските може да се фрлаат во продавниците, најави таа.

Кривата на инфекција со коронавирус повторно расте – трета недела по ред. Во понеделникот, на пример, во Словенија потврдивме 4.219 случаи, што е за 33 отсто повеќе од пред една недела. Речиси 30.000 луѓе во моментов се заразени во земјава, а некои компании се уште имаат проблеми со организирање на својата работа поради големиот број отсутни.

Матеја Логар, специјалист за заразни болести и шеф на експертската група за ковид-19 во Министерството за здравство, изјави за N1 дека бројот на инфекции може да се очекува да биде поголем најмалку во следните 14 дена или три недели, околу 3.000 случаи на ден, можеби и до 5.000. „Комбинацијата се должи на тоа што објавивме мерки кои се релативно ниски во температурата и што се зголемува процентот на BA.2 подединица на омикрон, која е уште попренослива од примарната, односно верзијата BA.1. “ ги објаснува причините за повторниот раст.број на заразени.

Како што вели, нема притисок врз болниците, па бројот на хоспитализирани продолжува да опаѓа. „Текот на болеста е исто така релативно благ за повеќето луѓе. Се разбира, оние кои имаат фактори на ризик за потешкиот тек сè уште може да развијат потежок тек или да имаат влошување на основната болест, што потоа бара прием во болница“, вели тој. Тој додава дека инфекцијата и вакцинацијата секако го штитат да не се влоши толку многу што мора да дојде во болница.

Засега не најавува нови мерки
Запрашан дали повторниот раст би можел да ги заостри мерките насочени кон намалување на бројот на заразени лица, Логар во моментот одговори не. „Меѓутоа, доколку започне континуирано зголемување на примени во болниците, секако ќе разговараме за некои дополнителни мерки, особено за масовни настани и поголеми собири. Тоа би било она што прво треба да се регулира “, рече таа.

Кога може да се фрлат маските во продавниците?
Поради подобрување на епидемиолошката состојба во Словенија, во средината на февруари најмногу го напуштивме испитувањето на состојбата со ДСП (се разболев, вакциниравме, тестиравме), го укинавме карантинот, а учениците и наставниците можеа да ги фрлаат маските во училиштата. Тие остануваат задолжителни во затворени простории, на пример во продавници. Може ли наскоро да се фрлат маските таму? Како што вели Логар, тие секако зборуваат за тоа. „Во оваа епидемиолошка ситуација, маските во затворен простор сè уште остануваат. Кога сме некаде под 700 инфекции во седумдневна инциденца, тогаш веројатно би можеле да почнеме да зборуваме за фактот дека маските во затворени простории и во краткотраен контакт не се неопходни“, објаснува тој. За полесно да се разбере, седумдневниот просек на потврдени случаи денес е 2.361 и расте.

Матеја ЛогарФото: Жига Живуловиќ помладиот/БОБО
Словенечките експерти ја следат состојбата и во некои други европски земји, каде што под-верзијата на омикрон БА.2 е пораспространета. Според соговорникот, Австрија и Германија имаат значително зголемување на бројот на заразени во нашето соседство. Во претходните недели, тие ја имаа верзијата BA.2 во Данска и ОК, каде што беа забележани малку повеќе хоспитализации отколку во верзијата BA.1, но тоа не беше споредливо со, на пример, делта хоспитализации, објаснува Логар.

Дали новите верзии треба да не загрижуваат?
Во меѓувреме, Франција, исто така, рече дека открила верзија која вклучува комбинација од делта и омикрон. Логар одговара дека сè уште нема доволно податоци за проценка, бидејќи тоа се релативно мали бројки. „Очигледно, ќе продолжат да се појавуваат нови верзии. Посебна загриженост би била комбинацијата на омикронска зараза и болест на долниот респираторен тракт забележана во делта или алфа верзијата“, додава тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО