Кога ги воспитувате децата, обидете се да ги избегнете оние грешки кои го влошуваат однесувањето на децата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Да се ​​биде родител е полесно да се каже отколку да се направи и секој воспитува на свој начин, како што мисли дека е најдобро. Постојат некои начини кои нема да ви донесат добри резултати.

Сигурно имате свој начин на воспитување и како родители се трудите да го извлечете најдоброто од вашето дете. Ќе се случат грешки, затоа не читајте премногу во нив, туку научете нешто од нив. Набројуваме неколку грешки кои нема да ви помогнат во образованието, туку само ќе го влошат однесувањето на детето.

Зошто не го започнете вашето образование?

Не викајте и кревајте глас
Размислете кога ќе го кренете гласот над детето. Веројатно кога сте уморни, психички исцрпени и очајни и сакате веднаш да најдете решение, но да го промените однесувањето на детето. Дали некогаш ти направил добро плачењето? Можеби робот привремено те послушал, а потоа сè се случи повторно, за што си викал на него. Со тоа го учите и на непочитување. Детето разбира повеќе отколку што замислувате, затоа обидете се да му објасните што е можно повеќе. Дури и ако заслужува казна, тоа можете да му го кажете со мирен глас.

Не сте доследни
Колку пати сте кажале: „Ако не го нарачате ова, нема да има телевизија?!“ Потоа попуштивте и сепак му дозволивте на робот да ги гледа цртаните филмови. Затоа мора да бидете доследни на казните и наградите. Кога бакнуваш роб, мораш да наредиш, затоа што така го учиш, дека бакнежите нешто важат и мораме да ги земеме предвид. Затоа размислете двапати пред да кажете нешто што нема да го исполните.

Сите деца ги воспитувате исто
Ова ги вклучува родителите кои имаат повеќе од едно дете. Децата се на различна возраст, што значи дека им требаат различни пристапи и барања. Не можете се да нарачате, на пример, да ја изметите куќата, да ја средите, туку да барате од нив да бидат во мир. Детето нема да може да ги следи вашите упатства, додека вие можете да очекувате значително повеќе од тинејџер. Образованието треба да се прилагоди на секое дете поединечно.

Заборавете дека децата се деца
Се лутите на детето затоа што испушта разни звуци, се прави одредено животно, не го мести креветот според вашите барања, туку си игра со чистачката. Значи со право си лут? Зависи колку години има робот и што можеш да очекуваш од него. Мора да се потсетите дека децата се деца и прават детски работи. Понекогаш ќе бидат непослушни, сигурно ќе нарачаат нешто непредвидливо – потоа повлечете ја платата на вашите деца на планот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img