Ковачевски-Сарацин: Европската иднина на земјата зависи од сите нас

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски утрово оствари телефонски разговор со специјалниот пратеник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин.

Премиерот и специјалниот пратеник разговараа за предизвиците што ги наметна енергетската и економската криза, како и за чекорите кои ги презема Владата со антикризните мерки за да им олесни на граѓаните и стопанството да ги надминат. Дополнително разговарани беа и позитивните политики со кои Владата успеа да обезбеди домашно производство на струја, како за стопанството, така и за граѓаните.

Премиерот ги потенцираше заложбите на Владата, за полноправното членство на Северна Македонија во Европската Унија, што е и стратешка цел на земјата, која македонското Собрание ја реафирмираше во 2001 година со донесување на Законот за ратификација на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, со што започнаа формалните односи со ЕУ.

Ковачевски и Сарацин разговараа за процесот на скринингот што започна на 15 септември 2022 година, а се очекува да заврши во ноември годинава и истакна дека проекцијата оди брзо и ефикасно. Воедно, премиерот Ковачевски и специјалниот пратеник Сарацин разговараа и за уставните измени, кои како што беше посочено ќе поминат низ процедура на дискусија и консултации. Северна Македонија е на патот кој води кон напредок и просперитет, а тоа е членство во ЕУ, затоа е потребна широка поддршка околу уставните измени. Премиерот изрази надеж дека сите политички партии ќе работат заедно за да се унапредат реформите за побрзо членство во ЕУ.

Во телефонскиот разговор беше потенцирана важноста за нашата земја која 2023 година е претседавач со ОБСЕ. Премиерот ја истакна важноста за меѓународниот успех на Северна Македонија како и дека, претседавањето со Организацијата е признание за покажаниот напредок кој како земја го демонстрираме во изминатите години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img