22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Ковачевски по средбата со партнерите од владејачката коалиција, посочи дека Владата е стабилна и дека ќе продолжи со работата до истекот на мандадот

НАЈЧИТАНО

Премиерот Димитар Ковачевски по средбата со партнерите од владејачката коалиција, посочи дека Владата е стабилна и дека ќе продолжи со работата до истекот на мандадот.

Иако не беше најавено дека на средбата ќе се разговара за францускиот предлог за кревање на бугарското вето, Ковачевски го соопшти заедничкиот став пред јавноста.

– Нема да го коментираме предлогот додека предложениеот документ не стане став на сите 27 земји-членки на Европската Унија. Внимателно ги следиме случувањата во Народното собрание на Бугарија, па откако ќе биде усвоен предлогот и ние ќе го добиеме како официјален предлог тогаш ќе се изјасниме – изјави Ковачевски.

Во врска со македонскиот јазик, тој потенцираше дека во преговарачката рамка мора да гласи „чист македонски јазик“, а не како што беше предложено, Македонија и Бугарија да имаат своја резолуција за нашиот јазик.

Тој ѝ порача на опозицијата дека согласно Уставот има право да протестира, но ја повика да биде конструктивна и да ѝ се приклучи на Владата во справувањето со кризата.

Ковачевски посочи и дека иако Собранието е блокирано од ВМРО-ДПМНЕ, тој и неговите партнери ќе продолжат да ја предводат државата како до сега.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО