25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Ковачевски одби да даде изјава пред започнувањето на самитот ЕУ-Западен Балкан

НАЈЧИТАНО

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски одби да даде изјава пред започнувањето на самитот ЕУ-Западен Балкан, пишува СДК. Албанскиот премиер Еди Рама, пак, пред влегувањето на советот на министрите им се обрати на бугарските новинари:

– Вие сте хаос, целосен хаос. Вие сте срамота. Срамно е членка на НАТО да држи во заложништво две други земји од НАТО, додека во задниот двор на Европа се води војна. Се разбира, не е пријатно да гледаме како други 26 држави демонстрираат немоќ – рече Рама.

Македонија и Албанија треба во пакет да ги почнат пристапните преговори со ЕУ, но и двете земји се блокирани од бугарското вето за Македонија.

Самитот трае во моментов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО