27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Ковачевски: Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ

НАЈЧИТАНО

Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ. Илинден е нашата сила за иднината, порача премиерот Димитар Ковачевски во честитката по повод празникот Илинден.

Во честитката објавена на Фејсбук, премиерот повикува да го празнуваме празникот во слога и обединетост.

– Нека ни е честит и долговечен Илинден – Денот на Републиката. Да го празнуваме во слога и обединетост. Денеска ги чествуваме двата Илиндена 1903 и 1944 година, темели на македонската држава, македонскиот јазик и идентитет и изразуваме вечна благодарност кон илинденците и асномците за нивната заложба и визија за современа, суверена, независна, модерна држава. Илинден е нашата гордост, нашиот патоказ. Илинден е нашата сила за иднината – пишува премиерот Ковачевски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО