18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Ковачевски денеска ќе има средба во Владата со претставниците на коалициските партнери

НАЈЧИТАНО

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе има средба во Владата со претставниците на коалициските партнери, а главна точка на дневниот ред е реафирмирање на ставот за одржување редовни парламентарни избори во 2024 година.

Тема на разговор ќе биде кризата со растечките цени на светските берзи во однос на храната, енергенсите и на суровините, а иако не е најавено, се очекува да се разговара и за францускиот предлог за тргање на бугарското вето и деблокирање на патот на Македонија во ЕУ.

Како што најави премиерот Ковачевски, коалициските партнери ќе се осврнат и на важноста на водењето севкупни политики во државата во насока на задржување на стандардот на населението и унапредување на системот на земјава и неговото усогласување со системот на ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО