4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Климатските активисти ги блокираа железничките пруги во Германија, противејќи се на експлоатација на јаглен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Климатските активисти ги блокираа железничките линии во северозападна Германија во знак на протест против плановите за ископ на јаглен во регионот.

Десетици климатски активисти се оковаа на патеките кои водат до лигнитната централа Неурат, во сопственост на енергетската компанија РВЕ.

„Електраната #Neurath на јаглен (еден од најголемите загадувачи во Европа) е блокирана. Засекогаш ги окупираме железничките пруги“, напишаа активистите на Твитер.

Десетици други активисти окупираа багер на местото на површинскиот рудник за лигнит Инден во раните утрински часови.

„Секој тон јаглен ископан овде дополнително ја поттикнува климатската криза – со катастрофални последици. Ние ја земаме климатската правда во свои раце и ги запираме багерот и подвижната лента“, напиша тој на социјалните мрежи.

Големи демонстрации се одржаа и кај селото Луцерат, каде со помош на полицијата се проширува блискиот рудник за јаглен.

Портпаролот на еколошката група Енде Геланде, која ги организираше демонстрациите во вторникот, рече дека климатските активисти ќе продолжат со акциите на граѓанска непослушност за да се запре ископувањето јаглен во регионот.

„Дури и да го уништите Луцерат, ние ќе продолжиме да се бориме“, рече Чарли Диец, повикувајќи да се стави крај на ископувањето јаглен и употребата на фосилни горива.

„Луцерат претставува сè што не е во ред со фосилниот капитализам“, рече друг климатски активист Лука Скот, додавајќи:

„Политичарите склучуваат антидемократски договори со корпорации како РВЕ, а потоа ги спроведуваат со полициско насилство“, нагласи тој.

Во изминатите две години, Луцерат беше „окупиран“ од противниците на експлоатацијата на јаглен и стана симбол на еколошките здруженија кои повикуваат да се стави крај на употребата на јаглен и фосилни горива.

Минатата недела, енергетската компанија RWE започна со уривање згради во напуштеното село за да го прошири рудникот за јаглен Гарцвејлер.

Компанијата во соопштението наведе дека јагленот под Лучерата е потребен за „на најдобар начин да се искористи флотата на лигнит за време на енергетската криза“.

Според договорот меѓу Владата и RWE, компанијата ќе го одложи постепеното прекинување на експлоатацијата на јаглен за осум години и ќе го прекине производството на електрична енергија на база на лигнит до 2030 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img