-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Климатолозите тврдат дека мразот ќе исчезне до 2050 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Климатските промени забрзано ги топат замрзнатите региони во светот, а најзагрозен е летниот арктички морски мраз, кој сигурно ќе исчезне до 2050 година, се вели во извештајот објавен денеска од истражувачката мрежа на Меѓународната иницијатива за криосфера и клима.

Во извештајот се соопштува дека само оваа година на источен Антарктик врнело дожд во март кога температурите на воздухот биле невообичаено високи и дека во текот на летото Алпите изгубиле пет проценти од ледената покривка, додека во септември на Гренланд е регистриран нов рекорд на топење за тоа време од годината.

Се истакнува дека по осумте најтопли години на планетата, има се повеќе докази дека ледените региони во светот се топат многу побрзо отколку што очекуваа научниците.

Авторите на последниот извештај воспоставија дијагноза на „терминална состојба” за мразот што се формира и плута на Арктичкиот океан секое лето.

Објавувањето на извештајот се совпадна со почетокот на самитот за климата на ОН, кој ќе трае до 18 ноември во египетското летувалиште Шарм Ел-Шеик, а арктичките активисти и домородните жители од тие региони за вечерва планираа медиумски настан со кој ќе го одбележат исчезнувањето на морскиот мраз.

Научниците истакнуваат дека светот мора да ги преполови емисиите на јаглерод диоксид во оваа деценија во однос на нивото од 2005 година и да достигне нула до 2050 година, со цел да се спречат брзите климатски промени со екстремни влијанија.

Во извештајот се вели дека дури и да се постигне ова, светските региони покриени со мраз нема да почнат да се стабилизираат до некаде помеѓу 2040 и 2080 година, а топењето на глечерите ќе продолжи повеќе од еден век пред да се забави, до 2200 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Столтенберг повика на поцврсти врски со Јапонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повика на поцврсти врски со Јапонија, бидејќи руската војна против Украина ги зголемува глобалните опасности и покажува...

Жителите на Лихтенштајн против затворање на казината

Минатата недела привлече внимание веста дека 40.000 жители на малото Кнежевство Лихтенштајн на 29 јануари ќе одлучуваат на референдум за иницијативата за затворање на...

178 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (30.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
spot_img
spot_img
spot_img