23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Кирјос отворено за проблемите: Алкохол, дрога, самоубиствени мисли

НАЈЧИТАНО

Во опширно интервју за австралискиот Канал 9, Ник Кирјос отворено зборуваше за борбата против менталните здравствени проблеми.

„Баланс е нешто што е доста тешко да го најдам. Така е од дете. За мене натпреварите се секогаш емотивен ролеркостер“, изјави Кирјос и откри дека кошарката е еден од начините да го најде толку посакуваниот баланс.

„Навистина се трудам и понекогаш тоа е голема борба за мене. Понекогаш се будам подготвен за се, понекогаш едноставно не сакам да ја напуштам мојата соба. Се соочувам со проблемите што ги имаат сите луѓе, но јас сум прилично горд. Затоа само излегувам, ја наведнувам главата и играм најдобро што можам во моментот. На и надвор од теренот – јас сум два различни луѓе“.

Кирјос изјави дека негативните вибрации или навивачите кои ги прекинуваат игрите имаат големо влијание врз неговото однесување, но дека не сака да го користи тоа како изговор.

“Тоа не е секогаш лесно. Понекогаш едноставно не можете да се справите со толку многу негативност што оди кај вас, таа оди во вашиот мозок. Јас постојано се справувам со тоа.”

Кирјос не се двоумеше искрено да одговори на прашањата за менталните проблеми со кои се соочи во текот на 2019 година:

„Беше многу сериозно… до тој степен што ја повредив сопствената рака… и тоа не е добро“, рече Австралиецот, признавајќи дека емоционалната болка порано била толку голема и дека „се пресекол и нанел изгореници на неговото тело“.

Цело време се чувствував како да сум ги изневерил сите околу мене.Мислев дека сум целосно безвреден и го мразам сопствениот живот во еден момент.Користев големи количини алкохол и дрога, навистина бев надвор од контрола.Мислам дека туркав се далеку.кој се грижеше за мене не комуницирав.Само молчев, но се обидов да се борам“, продолжи Кирјос со својата исповед.

Кирјос исто така зборуваше за своите проблеми во февруари 2020 година:

Имав и самоубиствени мисли, буквално се мачев да станам од кревет за да излезам и да играм пред милиони луѓе. Бев осамен, депресивен, негативен, пиев, користев дрога и не бев во контакт со семејството и пријателите. Не верував никому. и не сакав да зборувам“, изјави тогаш Кирјос.

Тој објасни дека проблемите ги решил благодарение на семејството, дека со нивна помош прифатил поздрави навики, дека поради тоа подобро спие и тренира малку повеќе од порано.

„Сега воопшто не пијам, понекогаш и чаша вино за време на вечерата“, вели Ник, кој објаснил дека до точка на пукање дошол од секојдневните конфронтации со луѓе кои навистина не се грижат за него.

„Не им е грижа кој сум навистина, кој сум како личност… нив ги интересира само тенисер… луд тенисер“, рече тој, додавајќи дека поради тоа се чувствува искористен.

Што се однесува до самиот тенис, тој рече дека има врска и со љубов и со омраза:

„Го сакам спортот, мислам дека сум добар во тоа и понекогаш всушност уживам додека гледам тениски меч. Но, го сакам само до одреден степен. Тоа е мојот живот, му посветив часови и часови од мојот живот на тенисот. Никогаш нема да вратам“, заклучи Кирјос.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО