7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Кирјос лесно против Баес, Корда стигна до Надал

НАЈЧИТАНО

Ник Кирјос одигра одличен натпревар во првото коло на Индијан Велс и за само час и 12 минути го совлада Аргентинецот Себастијан Баес со 6:4, 6:0.

Австралиецот беше агресивен од самиот почеток. Во првите два сервис-гема на ривалот промаши брејк топка, но во петтиот конечно успеа да му го одземе сервисот на Баес. Тој водеше со 3:2, а потоа без многу мака успеа да стигне до првиот сет на својот почетен удар.

Доминацијата беше уште повидлива во вториот дел. Кирјос рутински стигна до 5:0, а најголемите возбудувања беа забележани во шестиот натпревар, кога Баес успеа да спаси дури пет меч топки. Не успеа во шестата и Кирјос е во следната рунда.

Кирјос, кој во пустината на Калифорнија пристигна благодарение на вајлд-карта во второто коло, го очекува дуел против уште еден Аргентинец, овојпат Делбонис, кој е поставен на 32. место.

И додека Ник блескаше, неговиот партнер од Австралија опен со кој стигна до титулата во двојки, Танаси Кокинакис го заврши своето учество во сингл. Себастијан Корда беше подобар со 6:3, 6:4.

Во првиот сет беа забележани дури пет брејка, а на Корда му беше одземен сервисот во осмиот гем кога поведе со 5:3.

Сервисот на двајцата им служеше многу подобро во второто полувреме. Но, во деветтиот гем, Корда стигнува до три прилики за врзани брејк, ја користи првата и потоа при почетниот удар по одбрани две брејк топки доаѓа до меч топката која веднаш ја користи. Во следното коло Корду го очекува меч со четвртиот носител Рафаел Надал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО