2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Кинсуги: Древната јапонска уметност на прифаќање на несовршеноста

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Kintsugi или Kintsukuroi, поетски преведено како „златна столарија“, е вековна јапонска уметност на поправка и одржување на скршени предмети што крие длабока филозофија зад себе.

Датира од 15 век и се состои од истакнување на пукнатини и фрактури на керамиката. Со лак и злато, лузните на предметот оживуваат: стануваат ода на минувањето на времето и несовршеноста.

Кога ќе се соберат сите скршени делови од некој предмет, наместо повторно да се спојат керамичките парчиња со лепак, техниката кинтсуги користи специјален прав од благородни метали: злато, сребро или платина за да ги пополни пукнатините на линијата.

Кога ќе се заврши, прекрасниот златен шев блеска во впечатливите пукнатини на керамичките предмети, давајќи уникатен изглед на секое „поправено“ парче.

Во оваа зен култура, уметноста на поправка на керамиката со злато била соочена со брз раст… Толку многу што некои колекционери, привлечени од убавината и филозофијата на Кинцуги, намерно почнале да кршат некоја древна керамика од јапонската уметност, така што тие можеше да ги поправи со злато.

Kintsugi стана тесно поврзан со керамичките садови што се користат за чаноја (јапонска церемонија за чај).

Како филозофија, кинцуги е слична на јапонската филозофија на ваби-саби: прифаќање на погрешното или несовршеното.

Јапонската естетика ги цени знаците на абење од употребата на предмети.

Ова може да се смета за причина да се задржи предметот дури и откако ќе се скрши; може да се сфати и како оправдување на самиот кинтсуги, нагласувајќи ги пукнатините и поправките како настани во животот на некој предмет, наместо да дозволи неговата употреба да заврши во моментот на неговото оштетување или кршење.

Кинтсуги може да се поврзе со јапонската филозофија на мушина („без памет“), која ги опфаќа концептите на одвојување, прифаќање на промените и судбина како аспекти на човечкиот живот.

Оваа практика не само што не се обидува да ја скрие штетата, туку реставрацијата всушност е осветлена како опиплива манифестација на духовноста.

Јапонската естетика ги цени знаците на употреба и абењето поради употребата на предмети. Предметите стануваат попрефинети поради нивното абење и кинење. Пукнатините и поправките се сметаат за едноставен и логичен редослед на настани во животот на предметот.

Прифаќањето и славењето на лузните и несовршеностите е важна лекција за сочувство и одржливост во време на масовно производство и брза грижа.

Во свет кој обожава вишок и е опсесивно фокусиран на совршенството, кинцуги доаѓа како освежувачки пристап со силни филозофски импликации за нас и за светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img