17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Кинеските астронаути се вратија на земјата

НАЈЧИТАНО

Тројца кинески астронаути од мисијата Шенжу-13 денеска се вратија на Земјата по 6 месеци поминати во кинеската вселенска станица и тоа е најдолгиот престој на кинеска екипа во вселената, јави државната телевизијата ЦЦТВ.

Ова е уште една успешна етапа за Кина во нејзините амбициозни вселенски проекти бидејќи сака да биде во чекор со САД, Европа и Русија, пренесе Бета.
Со 183 дена престој во вселената, астронаутите го соборија претходниот национален рекорд. Во 2021 година, тие поминаа 92 дена во вселената за време на мисијата Шенжу-12.

Екипажот се состоеше од тројца воени пилоти: командант Џаи Џанг (55), неговата колешка Ванг Јапинг (42) и најмладиот Џе Гуангфу (41), на кого ова му беше прв лет во вселената.

Анализата на здравствената состојба на астронаутите од Шенжу-13 ќе и овозможи на Кина да дознае повеќе за влијанието на продолженото отсуство на гравитација врз човечкото тело.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО