1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Кинескиот претседател е загрижен за ширењето на коронавирусот во селата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кинескиот претседател Кси Џинпинг е загрижен за ширењето на коронавирусот во кинеското село, каде што многу луѓе одат за време на празничната сезона.

Во средата, во светло на претстојната прослава на кинеската или лунарната нова година, кинескиот лидер Си Џинпинг им изрази загриженост на претставниците на локалните власти за ситуацијата поврзана со ширењето на коронавирусот во кинеското село, каде што многу луѓе одат за време на прославата. .„Ши рече дека е особено загрижен за руралните области и руралните жители откако земјата ги приспособи своите мерки за да одговори на ширењето на Ковид-19“, објави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Во исто време, кинескиот лидер ја бранеше политиката на нулта толеранција кон Ковид-19 како „точна одлука“, бидејќи и овозможи на земјата да се бори против „повеќето појавувања на мутации на вируси“. Пекинг ја укина својата политика на нулта толеранција минатиот декември, предизвикувајќи скок на инфекции низ целата земја.

„Превенцијата и контролата на епидемиите влезе во нова фаза, но се уште сме во период кој бара големи напори“, оцени Ши и ја нагласи важноста од „елиминација на недостатоците во превенцијата и контролата на епидемиите на село“.

За време на прославите на Лунарната Нова Година, многу Кинези си одат дома на село. Кинеското Министерство за транспорт неодамна објави дека очекува повеќе од две милијарди патувања меѓу јануари и февруари, што е околу двојно повеќе од минатата година, кога сè уште беа во сила мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус.

Според кинеските државни медиуми, цитирани од АФП, само во средата низ земјата патувале 30,2 милиони луѓе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img