26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кинескиот министер за одбрана им порача на САД: Престанете со калење и чувајте ја Кина

НАЈЧИТАНО

Кинескиот министер за одбрана Веи Фенгхе во неделата рече дека на САД е да ги подобрат билатералните односи, бидејќи нивниот однос е на клучен крстопат.

Повторувајќи неколку пати на Азискиот безбедносен самит дека Кина бара само мир и стабилност и не е агресор, тој ги повика САД „да ја зајакнат солидарноста и да се спротивстават на конфликтите и поделбите“.

Тој рече дека во говорот на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во саботата, тој цврсто ги отфрлил „хуловите на САД, обвинувањата, па дури и заканите“.

„Бараме од американската страна да престане со калење и да ја задржи Кина. Престанете да се мешате во кинеските внатрешни работи. Билатералните односи не можат да се подобрат доколку американската страна не ги подобри“, рече Веи.

Остин во саботата рече дека има „алармантно“ зголемување на бројот на небезбедни и непрофесионални средби меѓу кинеските авиони и бродовите на другите земји. Тој додаде дека САД ќе застанат на страната на своите сојузници, вклучително и Тајван.

Руската инвазија на Украина го зазеде централното место, а Веи рече дека Кина ги поддржува мировните преговори и се противи на „обезбедувањето оружје под максимален притисок“.

„Која е основната причина за оваа криза? Кој е главниот актер зад ова? Кој губи најмногу? И кој ќе добие најмногу? Кој промовира мир, а кој долева масло на огнот? Мислам дека сите ги знаеме одговорите на овие прашања “, рече тој, без да се осврне на нив или да ја наведе позицијата на Кина.

Во видео обраќањето во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди делегатите дека инвазијата на Украина го загрозува поредокот заснован на правила и дека целиот свет е во опасност од глад и криза со храна.

Русија ги нарекува своите дејствија во Украина „специјална операција“ за која вели дека не е дизајнирана да окупира територија, туку да ги уништи воените капацитети на јужниот сосед и да ги фати оние што ги смета за опасни националисти.

Зборувајќи за Тајван, Веи рече дека позицијата на Кина на островот, кој Пекинг го смета за провинција, не е променет. Тој рече дека кинеската влада бара „мирно обединување“ со Тајван, но задржа „други опции“.

„Кина дефинитивно ќе го реализира своето повторно обединување. „Оние кои се стремат кон независност на Тајван во обид да ја поделат Кина дефинитивно нема да завршат добро“, рече Веи.

Напротив, тој истакна дека Кина придонела во глобалните напори за борба против Ковид-19 и дека напорите на земјата за развој на областа на Јужното Кинеско Море биле мирни.

„Големите и малите земји, слаби или моќни, сите се еднакви. Треба да се почитуваме и да се однесуваме како еднакви“, рече Веи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО