20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Кинескиот министер за надворешни работи: Пријателството на Русија и Кина е цврсто како камен

НАЈЧИТАНО

Шефот на кинеската дипломатија денеска изјави дека руско-кинеското пријателство останува „цврсто на рок“.

Соработката меѓу двете земји носи придобивки и придобивки за двете нации, рече Ванг Ји на годишната прес-конференција, пренесе Ројтерс.

Да потсетиме, Кина одби да го нарече рускиот напад врз Украина инвазија, додека ги замоли западните земји да ги почитуваат руските „легитимни безбедносни грижи“. Таа повика да се стави крај на кризата преку преговори.

Списокот на земји кои воведуваат санкции кон Русија секојдневно се зголемува, но на него сè уште ја нема Кина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО