28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Кинеска научна експедиција го освои врвот на Монт Еверест

НАЈЧИТАНО

Тимот на кинеската научна експедиција „Mission to the Top of the Earth 2022“ успеа да се искачи на врвот на Монт Еверест, на надморска височина од 8.848 метри.

Според кинеската медиумска групација (CMG), првата група членови на тимот го достигна врвот во 12.22 часот по локално време.

Дванаесет членови на тимот, планинари, во средата рано наутро тргнаа кон највисокиот врв во светот, кој се наоѓа на границата меѓу Кина и Непал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО