16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Кинеската армија почна со вежби околу Тајван

НАЈЧИТАНО

Кинеската војска започна воени вежби кои вклучуваат пукање од живо во водите и воздушниот простор околу островот Тајван, објави во четвртокот кинеската државна телевизија, а пренесе Ројтерс.

Вежбите треба да завршат во недела напладне, според извештајот на државната телевизија.

Во исто време, тајванското Министерство за одбрана во четвртокот соопшти дека војската на Тајван ќе продолжи да го зголемува нивото на подготвеност и соодветно ќе одговори на „непријателската ситуација“.

Кина неколку дена оваа недела спроведува насочени воени вежби во областите околу Тајван, како одговор на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Тајванската војска внимателно ја следи „непријателската ситуација“ во Тајванскиот теснец и во близина на тајванските острови, а сите нејзини сили спроведуваат дневна обука како и обично, се додава во соопштението на тајванското Министерство за одбрана.

Властите во Тајпеј претходно во четвртокот објавија дека се сомневаат дека летале над тајванските острови и дека веб-страницата на Министерството за одбрана на Тајван била хакирана, еден ден по посетата на Пелоси.

Кина започнува серија воени вежби околу Тајван како одговор на посетата на Пелоси, при што некои од нив ќе се одржат во рамките на 12 наутички милји поморска и воздушна територија на островот, соопшти Министерството за одбрана во Тајпеј.

Ова никогаш порано не се случило, а висок функционер на министерството го опиша потенцијалниот потег како „исто на морска и воздушна блокада на Тајван“.

Кина, која тврди дека Тајван е нејзина територија, во четвртокот рече дека нејзините спорови со островот се внатрешно прашање.

„Нашето казнување на застапниците за независност на Тајван од странски сили е разумно, законско“, објави кинеската канцеларија за работи на Тајван.

Кинеската новинска агенција Ксинхуа објави дека вежбите, кои вклучуваат вежби за гаѓање во живо, ќе се одржат во шест области околу Тајван.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО