14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Кина ја откажа билатералната средба со Јапонија по изјавата на Г7 за Тајван

НАЈЧИТАНО

Кинеското Министерство за надворешни работи во четвртокот соопшти дека најавената средба закажана за денеска меѓу кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји и неговиот јапонски колега на маргините на состанокот на АСЕАН во Камбоџа е откажана.

„Кинеската страна е длабоко незадоволна од заедничката изјава на Групата седум економски сили за Тајван“, рече Хуа Чунјинг, портпарол на Министерството, на редовниот брифинг за медиумите.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Г7, вклучително и Јапонија, ја повикаа Кина во средата да ги реши тензиите околу Тајванскиот теснец на мирен начин, пренесува Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО