27.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кина успешно испрати тројца астронаути на вселенска станица во изградба

НАЈЧИТАНО

Кина во неделата лансираше ракета со тројца астронаути во шестмесечна мисија за следење на клучниот период во изградбата на нејзината вселенска станица, чии последни модули се очекува да бидат лансирани во наредните месеци.

Вселенската станица, кога ќе биде завршена до крајот на годината, ќе претставува значајна пресвртница во кинеската вселенска програма стара три децении. Тоа ќе го означи и почетокот на постојаниот престој на Кина во вселената.

Завршувањето на станицата, која е голема колку една петтина од Меѓународната вселенска станица (ISS), е извор на гордост кај обичните кинески граѓани и одбележува 10 години од владеењето на претседателот Си Џинпинг на чело на Комунистичката партија и државата.

Ракетата Long March-2F – која исто така беше искористена во 2003 година за лансирање на првиот кинески лет со екипаж во вселената во мисијата Shenzhou-5 – полета од центарот за лансирање на сателити Jiuquan во пустината Гоби во северозападна Кина со вселенското летало Shenzhou-14 и неговите тројца астронаути.. Лансирањето беше емитувано во живо на државната телевизија.

Изградбата на станицата започна во април минатата година со лансирањето на првиот и најголемиот од трите модули – Tianhe – во кој се сместени станови за астронаутите. Лабораториските модули Wentian и Mengtian ќе бидат лансирани во јули и октомври, соодветно.

Командантот на мисијата Шенжу-14 Чен Донг (43) и членовите на екипажот Лиу Јанг (43) и Каи Ксуже (46) ќе живеат и работат на вселенската станица околу 180 дена пред да се вратат на Земјата во декември со пристигнувањето на Шенжу-15. екипажот.

Поранешниот пилот на воздухопловните сили Чен, Лиу, кој стана првиот кинески астронаут во вселената пред десет години, и Каи – за кого ова е прва вселенска мисија – ќе го надгледуваат спојувањето на модулите Вентиан и Менгтиан со основниот модул. Исто така, ќе инсталира опрема внатре и надвор од вселенската станица и ќе спроведе низа научни истражувања.

Кога ќе биде завршена, вселенската станица ќе биде во облик на Т.

Wentian ќе биде опремен за поддршка на истражувањата на науката за животот, додека Mengtian ќе се фокусира на експерименти со микрогравитација. Wentian ќе има и воздушна комора за патување надвор од возилото, како и краткорочно сместување за астронаутите за време на ротација на екипажот.

Вселенската станица е дизајнирана за животен век од најмалку една деценија. Само тројца астронаути можат да останат на него долго време, во споредба со седуммина на ISS. Станицата со три модули може да се прошири во конфигурација со четири модули во облик на крст во иднина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО